Za údajné členství v ozbrojených skupinách a snahu svrhnout islámský režim v Íránu byli ve čtvrtek oběšeni dva muži. Uvedla to agentura Isna.

Popravení Mohammad Alí Rezá Zammaní a Aríš Rahmánípúr byli dříve usvědčeni ze zločinu zvaného „moharebeh“, což je v íránském právu šaría termín pro jednání proti státu a islámu. Muži byli označeni za „nepřátele Boha“.

Patřili prý k Íránskému královskému sdružení, což je monarchistická skupina, a také k exilové opoziční skupině Lidoví modžáhedové.

Podle obhájkyně byl Rahmánípúr zatčen dvě měsíce před loňskými nepokoji a k účasti na nich se přiznal z donucení, aby ochránil rodinu, která čelila hrozbám. Obhájkyně byla informací o dnešní popravě svého klienta šokována. Příbuzní ani ona prý předem nebyli informováni.

Kvůli účasti na největších nepokojích v Íránu od islámské revoluce v roce 1979, které vypukly v červnu po volbách označených opozicí za zmanipulované, bylo k trestu smrti odsouzeno 11 lidí. Toto byly první vykonané popravy.

„Tresty pro devět dalších odsouzených v posledních měsících jsou ve stádiu odvolání. Po potvrzení rozsudku budou přijata příslušná opatření,“ uvedla Isna.

Podle oficiálních údajů zemřelo od června při střetech s policií 30 lidí, opozice uvádí, že šlo až o 70 protestujících. Asi 200 lidí je za účast na demonstracích vězněno.

Od červnových voleb stále při různých výročích a dalších příležitostech vychází do ulic tisíce nespokojených lidí, převážně studentů.

Jeden z opozičních vůdců Mahdí Karrúbí nicméně v pondělí uznal Mahmúda Ahmadínežáda za „hlavu vlády“, nadále však trvá na tom, že červnové volby byly zmanipulované. Světová média považují tento krok za ústupek, který by mohl signalizovat snahu Karrúbího najít dohodu s kleriky.

Ve čtvrtek ale Karrúbí v rozhovoru pro list Financial Times uvedl, že pozice Ahmadínežáda podle jeho názoru zůstává křehká. „Vzhledem k politickým a ekonomickým problémům spolu s kontroverzní zahraniční politikou já osobně nevěřím, že Ahmadínežád dokáže dokončit své funkční období,“ uvedl reformní politik.