více z dění v poslanecké sněmovně na www.domaci.ihned.cz

Takový propad výběru spotřební daně u všech komodit celní správa nezažila za šest let, co se touto agendou zabývá. Z lihovin, piva, šumivého vína, pohonných hmot vybral stát v rozmezí od necelých dvou do víc než tří procent méně než v roce 2008. Minimální nárůst inkasované spotřební daně zaznamenali výběrčí jen u kolků na tabákové výrobky, protože u nich se daň během loňského roku zvedla. Podle celníků jde o jasný, i když logický důkaz úsporného chování a dopadu krize na domácnosti i firmy.

"Byl to první celý rok, kdy se krize odrazila v rozpočtech lidí i firem. Je logické, že šetřit začínají hlavně ve zbytném zboží," popisuje za Generální ředitelství cel právě zveřejněné údaje o loňském daňovém inkasu šéfka odboru spotřebních daní Jitka Danielová.

Bude hůř - daň letos roste

Pokles spotřeby bude přitom zřejmě dál pokračovat. U většiny z těchto komodit (s výjimkou vína) stát pro letošek spotřební daň zvýšil. A výrobci úměrně tomu zdražili. Je zřejmé, že si státní kasa nepolepší o celou navýšenou sumu daně. Třeba petrolejáři a pivovarníci dokonce tvrdí, že zdražený benzin a pivo odradí lidi natolik, že stát letos vybere ještě méně, než vybral loni.

"K tomu všemu musíme připočítat i letos zvýšenou sazbu DPH. Letošní zvýšení spotřební daně tak nejen nepřinese státu očekávanou miliardu navíc, ale bude naopak znamenat další výpadek rozpočtových příjmů," hrozí například šéf české pivovarnické skupiny K Brewery Zdeněk Radil. Poslanci ale budou příští týden hlasovat o návrhu vrátit spotřební daň z piva na loňskou nižší úroveň, takže není ještě definitivně jasno. Mnoho šancí ale návrh, který pivovarníci do parlamentu prosadili, nemá.

Za vše může benzin a nafta

Ve srovnání absolutních čísel se loni propadl výběr daně nejvíce u pohonných hmot - o 2,6 miliardy na 81,5 miliardy korun. V procentuálním vyjádření se propadla nejvíce (o 3,4 procenta na 3,43 miliardy korun) spotřební daň z prodeje piva, které se v přepočtu na čistý líh podílí největší měrou na tuzemské zhruba desetilitrové spotřebě alkoholu na hlavu. U piva (na rozdíl od lihovin) se ale nepočítá daň z objemu alkoholu, ale podílu extraktu mladiny - tedy stupňovitosti.

Jednotlivé pivovary sice své loňské prodeje ještě nezveřejnily, ale většina naznačuje, že tentokrát nebude čím se chlubit. V roce 2008 uvařily všechny tuzemské pivovary celkem 19,8 milionu hektolitrů a odhaduje se, že celý trh si za minulý rok připíše minus až k deseti procentům.

O poznání lépe jsou na tom výrobci lihovin, ti největší zaznamenali loni doslova rekordy ve vyrobených litrech. Jenže k nárůstu zisků z prodeje jim pomohl až v závěru roku masivní odbyt obchodníků, kteří se ve velkém předzásobili před letošním zdražením daně a kteří nahromaděné zásoby dávají na trh postupně až letos. "Jde o krátkodobý zvýšený odbyt, navíc máme až 55denní splatnost daně. Ty navíc vyrobené lihoviny se tedy v loňském daňovém inkasu státu neprojevily. A je zřejmé, že spotřeba alkoholu neroste," vysvětluje šéf Unie výrobců lihovin Vladimír Steiner.

Co se týče méně zbytných komodit, tak v případě výběru daně z minerálních olejů (především právě pohonných hmot) zaznamenala státní kasa největší pokles u nafty. To odpovídá propadu nákladní kamionové dopravy.

Spotřeba pohonných hmot mírně klesla už předloni. Jenže je tu teď jeden rozpor. Petrolejáři vycházejí při kalkulaci loňské spotřeby z předběžných čísel statistiků. A ti podle dat z dodávek pohonných hmot do Česka počítají s možností nárůstu loňské spotřeby. Ale podle statistiky vývoje maloobchodních tržeb jim zas vychází pokles.

Petrolejáři pro to mají jediné vysvětlení. Loni na jaře odhalila policie obrovské nelegální a nezdaněné dodávky paliv z Rakouska, které se u nás dlouhé měsíce předtím prodávaly mimo jakoukoliv statistiku. Oficiální spotřeba tak byla tehdy nižší než ta loňská i než ta tehdejší skutečná.