Britská ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku vzrostla proti předchozímu kvartálu o 0,1 procenta. Oficiálně se tak vymanila z recese. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil britský statistický úřad.

Meziročně však ekonomika stále klesá. Hrubý domácí produkt ve čtvrtletí klesl o 3,2 procenta a za celý rok o 4,8 procenta. Británie je poslední přední světovou ekonomikou, která se vymanila z recese vzniklé globální úvěrovou krizí.

Ekonomové očekávají, že britská ekonomika zůstane křehká ještě několik měsíců. Výsledky výrazně zaostaly za odhady analytiků, kteří očekávali v průměru zvýšení HDP o 0,4 procenta. Britská libra na zprávu reagovala poklesem.

Podle statistického úřadu k celkovému ekonomickému růstu přispěly hlavně distribuce, hotely a restaurace, vláda a sektor služeb. Všeobecně se počítalo, že ekonomiku podpoří výdaje spotřebitelů před Vánocemi, protože lidé se budou snažit co nejvíce nakupovat před zvýšením daní od 1. ledna, vládní program šrotovného, oživení vývozu a sektoru služeb.

Ekonomika klesala šest čtvrtletí za sebou, což byla nejdelší nepřerušená vlna poklesu od začátku měření v roce 1955. Dosavadní recese tak byla mnohem horší než předchozí recese z počátku 80. let a 90. let minulého století. 

Politici rovněž očekávají, že ekonomice bude trvat dlouhou dobu, než se vrátí na úroveň z období před krizí, napsaly agentury AP a Reuters.

První ze tří zpráv

Britskou ekonomiku těžce poškodila globální úvěrová krize kvůli jejímu obrovskému finančnímu sektoru. Vláda musela poskytnout velkým bankám pomoc v objemu mnoha miliard liber.

HDP se za 18 měsíců recese propadl o šest procent a hodnota ztracené produkce dosáhla 100 miliard liber (téměř tři biliony Kč). Propuštěno bylo 1,3 milionu osob a nezaměstnanost stoupla na 7,9 procenta.

Úterní zpráva o čtvrtletním HDP je první ze tří, které statistický úřad zveřejňuje. První zpráva vychází ze zhruba 40 procent údajů potřebných pro závěrečnou zprávu.