Budovy České typografie, bývalého vydavatelství Rudého práva v Praze mezi ulicemi Na Florenci a Na Poříčí, patří slovenské investiční skupině Penta. Skupina to uvedla včera ve své tiskové zprávě.

"Jedná se o první projekt Penty v realitním developmentu v České republice. Na místě současné budovy plánuje vystavět nové administrativní centrum a investovat až 200 milionů eur v následujících pěti letech," stojí v prohlášení skupiny Penta.

Kolik Penta za svou nejnovější akvizici v Česku zaplatila bývalému majiteli, rakouské společnosti S+B CEE Beteiligungsverwaltungs, na to mluvčí firmy Martin Danko neodpověděl. " Jde o smlouvu mezi dvěma soukromými subjekty, výška transakce nebude zveřejněna," uvedl Danko.

Slovenská skupina Penta chce místo České typografie vybudovat nové moderní kanceláře.

"Chceme postavit jedinečné kancelářské a obchodní prostory kategorie A, které významně zlepší tvář okolí. Jsem přesvědčen, že díky své poloze v centru Prahy a unikátní dopravní dostupnosti bude projekt pro budoucí zákazníky velmi atraktivní," řekl Petr Palička, ředitel divize Penta Real Estate v České republice.

V současnosti je v budově 25 000 čtverečních metrů starších kancelářských prostor kategorie B a 45 tisíc čtverečních metrů skladů.

V letošním a příštím roce se investor zaměří na kroky potřebné pro získání územního rozhodnutí a stavebního povolení. Samotné stavební práce jsou plánovány v několika fázích v letech 2012-2015. Do doby zahájení prací bude budova včetně skladů a garáží k dispozici na dlouhodobý i krátkodobý pronájem.

Analytik poradenské společnosti CB Richard Ellis Pavel Scháňka považuje koupené nemovitosti za dobrou investici. "Vzhledem k centrální lokalitě a rozloze celého komplexu se nabízí unikátní developerská příležitost na hranici centrální Prahy, která má možnost výrazně rozšířit současnou omezenou nabídku kvalitních kanceláří v centru Prahy," řekl ČTK. "Pro Prahu by, myslím, bylo úžasné, pokud by se projekt realizoval společně s revitalizací Masarykova nádraží, a představil tak ucelenou koncepci rozšíření centra Prahy směrem k Florenci," dodal Scháňka.

Hlavní akcionáři skupiny Penta Marek Dospiva a Jaroslav Haščák, bývalí spolužáci z moskevského institutu pro budoucí diplomaty, začali s podnikáním jako dovozci hedvábných výrobků z Číny. V roce 1994 založili Pentu a spustili obchodování na kapitálových trzích. Nyní se jejich majetek odhaduje na 17 až 20 miliard českých korun, ovládají mimo jiné obchodní síť Žabka, sázkové kanceláře Fortuna a lékárny Dr. Max a zaměstnávají více než 25 tisíc lidí. Loni vydělali 61,5 milionu eur, předloni 105 milionů eur.

 

Související