Provozní zisk největšího evropského výrobce spotřební elektroniky Philips Electronics v posledním loňském čtvrtletí výrazně vzrostl a překonal odhady. Firma se také z loňských ztrát vrátila k čistému zisku, ve zprávě však sdělila, že další vývoj zatím předpovědět neumí.

Provozní zisk vystoupil na 662 milionů eur (17,3 miliardy Kč) ze 26 milionů eur před rokem. Analytici podle agentury Reuters čekali v průměru výsledek 502 milionů eur. Čistý zisk dosáhl 251 milionů eur proti předloňské ztrátě 1,18 miliardy eur. Tržby skupiny se snížily o 3,4 procenta na 7,26 miliardy eur.

Zlepšení ziskovosti Philips dosáhl zejména díky nižším jednorázovým odpisům než v předešlém roce. Firma musela ze zisku čtvrtého čtvrtletí roku 2008 odepsat 629 milionů eur. Pomohly také úspory nákladů zejména v podobě propouštění. Philips loni zrušil 5474 pracovních míst.


Největší světový výrobce osvětlovací techniky na konci roku 2008 opustil svůj střednědobý plán, protože kvůli ekonomické recesi nebyl schopen plnit jeho cíle. Ani nejbližší vývoj zatím neposkytuje dostatečná vodítka. "Dnešní ekonomická situace nedovoluje spolehlivé předpovědi," konstatoval ve firemní zprávě generální ředitel firmy Gerard Kleisterlee.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru