Lisabonská smlouva by neměla otevřít cestu k radikální unifikaci a centralizaci Evropské unie. Včera se na tom shodl český prezident Václav Klaus a polská hlava státu Lech Kaczyński. Unie by podle nich měla zůstat svazkem států, a nikoliv se měnit v superstát. Oba jsou také pro další rozšiřování unie.

"Obě naše země se musí naučit chovat v tomto novém právním rámci a zejména se musíme snažit, aby Lisabonská smlouva nebyla pouhým otevřením dveří k další radikální unifikaci a centralizaci Evropy," řekl po jednání v Praze Klaus.

"Oba se vyslovujeme pro svazek států a nevyplývá to z nějaké naší vzpoury, ale z klidné analýzy situace v Evropě, kde národní státy mají svoji vizi toho, co by mělo být," dodal Kaczyński.

Klaus a Kaczyński jsou si blízcí euroskeptickými názory. Oba třeba odkládali svůj podpis pod Lisabonskou smlouvou.

Český a polský prezident se shodli také na podpoře dalšího rozšiřování EU. "Jsme velmi proti tomu, aby se z toho stal uzavřený klub," řekl Klaus. Kaczyński dodal, že je přívržencem ambicí Gruzie na vstup do Severoatlantické aliance. Také dveře EU by podle Kaczyńského měly být pro tuto kavkazskou zemi otevřeny. Kvůli stabilizaci regionu a zdrojům ropy a plynu by podle něj unie měla těsně spolupracovat i s dalšími státy bývalého SSSR, jako jsou Turkmenistán, Ázerbájdžán či Kazachstán.

Polský prezident včera od Klause převzal nejvyšší české státní vyznamenání - Řád bílého lva.


NÁVŠTĚVA Z POLSKA
Lech Kaczyński včera přijel do Prahy. Stejně jako Václav Klaus varoval před "unifikací Evropy".
FOTO: ČTK

Související