Když šéf dopravních policistů Leoš Tržil přišel s nařízením, že dechová zkouška na alkohol se od ledna bude dělat každému kontrolovanému řidiči, spustilo to vlnu nesouhlasu. A zároveň obav ze silničních kontrol.

Jeden pánský magazín dokonce Tržila vyobrazil v nacistické uniformě jako člena SS a fotomontáž doplnil článkem o "šikaně občanů". Jenže ve skutečnosti je představa, že policisté dávají každému zastavenému řidiči "dýchnout" na alkohol, mylná.
Naopak řidiči po celé republice mají dost velkou šanci, že je zastaví taková hlídka, která vůbec dýchat nedává.

Jen když jste podezřelí

Interní nařízení, které od ledna plošně zavádí povinné dechové zkoušky u všech kontrolovaných řidičů, se totiž týká jen dopravních policistů. Tedy hlídek s charakteristickými bílými čepicemi. Naopak pořádková policie žádnou takovou povinnost nemá. Přitom pořádkových policistů je zhruba pětkrát víc než policistů dopravních.

"Test na alkohol zdaleka každému zastavenému řidiči neděláme," vyvrací mýtus Milan Gregor, zástupce šéfa ředitelství pořádkové policie. "Dechové zkoušky provádíme jen v případě, že jsme nasazeni do dopravně-bezpečnostní akce, nebo když z chování řidiče vznikne podezření, že před jízdou pil. Při běžné kontrole ale dechovou zkoušku neprovádíme," říká Gregor.

Přiznává to i sám šéf dopraváků Tržil. "Ne všichni policisté u silnice budou provádět dechové zkoušky. Záleží na specifice činnosti, kterou mají stanovenu," sdělil HN Tržil.
ctete-v-ctvrtecnich-HN
Související