Mezinárodní měnový fond (MMF) zvýšil odhad růstu světové ekonomiky na letošní rok na 3,9 procenta. Uvedla to ve středu italská tisková agentura Ansa. V minulé prognóze, kterou fond vydal loni v říjnu, počítal s růstem pouze o 3,1 procenta. Odhad růstu na příští rok však fond nechal beze změn na 4,2 procenta.

Motorem růstu globální ekonomiky bude i nadále Čína, které měnový fond na letošní rok předpovídá desetiprocentní růst. Příští rok by měla čínská ekonomika podle MMF vykázat růst o 9,7 procenta.

Pro Spojené státy měnový fond podle italské agentury počítá letos s růstem HDP o 2,7 procenta, zatímco v předchozí prognóze fond počítal s růstem 1,2 procenta. Na příští rok už ale fond počítá se zhoršením proti své předchozí prognóze. Nyní předpokládá, že americká ekonomika by v příštím roce mohla vykázat růst o 2,3 procenta, což je o půl procentního bodu méně, než fond odhadoval v říjnu.

OSN odhaduje růst na 2,4 procenta

Organizace spojených národů předpokládá, že oživování světové ekonomiky bude letos nestabilní a nerovnoměrné. Její růst po nejhorší hospodářské recesi od druhé světové války odhaduje na 2,4 procenta. Nejsilnější oživení se očekává v rozvíjejících se ekonomikách, zejména v Asii.

"Stav světové ekonomiky se zlepšuje," uvedla OSN ve výroční hospodářské předpovědi. Připomíná, že roste počet států, které po druhém čtvrtletí minulého roku vykázaly růst HDP. Zpráva také podotýká, že akciové trhy vzrostly, zahraniční obchod a průmyslová výroba se oživily a prémie na krytí rizik u půjček se snížily.

Výroční zpráva OSN zdůrazňuje, že oživení silně podpořily rozsáhlé státní výdaje na hospodářské stimuly, které od konce roku 2008 spustily vlády mnoha zemí. OSN ale také varuje, že by bylo předčasné od těchto programů upustit, protože by se hospodářská recese vrátila, napsala agentura AP.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru