Stát spřádá plán, jak zahojit rekordně hluboký deficit veřejných financí. V plánu, na kterém se pracuje již několik měsíců, jsou změny sazeb daní z příjmů nebo změna stropů na odvody sociálního pojištění pro bohaté.

Jednou z cest je podle ministerstva financí zvýšení daně z příjmů fyzických osob na jednotnou sazbu 25 procent. V současnosti je jednotná sazba této daně 15 procent z takzvané superhrubé mzdy, což je 23 procent z hrubé. Znamenalo by to konec konceptu superhrubé mzdy.

Současně s tím plán navrhuje další novinku: zrušit stropy na odvody sociálního pojištění pro lidi, kteří vydělávají více než 1,7 milionu korun ročně.

Oba tyto kroky by znamenaly, že do státní pokladny budou odvádět víc peněz jak lidé s nižšími příjmy, tak bohatí. „Je to koncepce reformy daňového systému Česka. Připravujeme ji už od listopadu a podílí se na ní celý tým expertů z daňového odboru ministerstva,“ vysvětluje Peter Chrenko, náměstek ministra financí.

Celkový přínos pro stát zatím neznámý

Kolik přesně by se zvýšením daní z příjmů na dvacet pět procent získalo, není zatím jasné. Bude záležet na dalších kritériích, například jak by se hýbalo se slevami na daních. Ale zrušení stropů sociálního pojištění se už nyní vykreslit dá. Kdo například vydělává 200 tisíc měsíčně, odváděl by do sociálního systému o 6600 měsíčně víc než nyní.

Celý balík „záplat na deficit“ bude hotový v březnu a bude záležet na příští vládě, jestli jej přijme. Například předseda ODS Mirek Toplánek minulý týden v rozhovoru pro HN naznačil, že hýbání se stropem na sociální pojištění nevylučuje. Pětadvacetiprocentní zdanění příjmů ale nyní odmítají ODS i ČSSD.

Ministr financí Eduard Janota však v úterý v Bruselu varoval, že bez zásadních reforem Česko nebude moci například přijmout euro v roce 2015.

 ctete-v-sredu-530.gif