Vysoké školství se musí urychleně změnit, říká ministryně školství Miroslava Kopicová. Univerzit je totiž moc a začíná být obtížné vysledovat, která škola je kvalitní a která ne. Navíc - stát dlouhodobě nemá na to, aby "zdarma" dopřával vysokoškolské vzdělání 60 procentům populačního ročníku, jako je tomu dnes.

Podle Kopicové je nutné školy rozdělit. Ty elitní budou dělat špičkovou vědu a připravovat pětinu nejnadanějších studentů. Ostatní se mají zaměřit spíše na prakticky pojatou výuku - třeba jen v bakalářském stupni. Ministryně také připomněla, že vysokých škol je v Česku moc - celkem 75 - a mají velmi rozdílnou kvalitu. Podle ní by tak v budoucnu mohly některé školy, zejména ty soukromé, kterých je asi 45, zanikat nebo se slučovat.

"Je jasné, že nemáme dost kvalitních akademických pracovníků, kteří by studium na tolika vysokých školách mohli garantovat," řekla ministryně. Současná praxe vede k fenoménu takzvaných létajících profesorů, kteří mají nasmlouvané úvazky na více školách zároveň. Aby všechno stihli skutečně kvalitně odučit, museli by "létat". Ministryně chce proto brzy předložit vyhlášku, která určí, že jeden docent nebo profesor smí garantovat výuku pouze na jedné vysoké škole.

Kopicová, která zřejmě v červnu na ministerstvu kvůli volbám skončí, včera představila novou radu, která má mít reformu vysokého školství na starosti. Povede ji Rudolf Haňka, profesor na univerzitě v Cambridge. Výstupy kolegia odborníků mají být podle Kopicové použitelné i pro příštího ministra, ať už vzejde z jakékoliv strany.

I profesor Haňka má za to, že vysokých škol je v Česku moc a je to na úkor kvality. "V Británii žije 60 milionů lidí a mají tam 130 univerzit. V Česku je deset milionů lidí a vysokých škol je tu 75. Každý musí vidět, že tady je problém," řekl Haňka. Kdyby jeho studenti z Cambridge přijeli na stáž na některou z českých univerzit, podle Haňky by se "kousali nudou".

Rada, ve které kromě Haňky zasedá i několik rektorů nebo zástupci průmyslu, se bude v příštích měsících scházet a dávat dohromady návrhy, které mají české vysoké školství přiblížit světové úrovni.

Podle stínového ministra školství za ODS Waltera Bartoše je nakročená cesta správná: "Rozdělit vysoké školy na výzkumné a praktické - o tom hovořím už deset let. K rušení soukromých vysokých škol bych byl ale skeptický," řekl Bartoš.

Jiří Havel, který se v ČSSD zabývá školstvím, však vznik rady i její plánované aktivity považuje za "plácnutí do vody". "Je úsměvné, že něco takového vzniká tři měsíce před volbami od lidí, kteří pak už nic řešit nebudou. Uniká mi smysl," řekl k tomu Havel.

Související