Autodopravci na Slovensku mají obrovskou moc. Kvůli snížené dani na pohonné hmoty, kterou si blokádami ulic vybojovali, premiér Fico ohlásil zeštíhlení kabinetu o dvě křesla. Sloučit se má ministerstvo životního prostředí a zemědělství a resorty hospodářství a výstavby. Podle premiéra to přinese úsporu zhruba 13 milionů eur ročně. Ke změně má dojít 1. července - po parlamentních volbách.

„Věřím, že toto rozhodnutí bude ku prospěchu všech,“ prohlásil Fico a hned si také položil otázku co dělaly obě Dzurindovy předchůdkyně, že k ničemu tak užitečnému nepřistoupily.

„Je to velký omyl. Druhá vláda Mikuláše Dzurindy snížila počet vládních křesel z dvaadvaceti na šestnáct. A udělala to na začátku funkčního období,“ oponuje Ján Fígel šéf křesťanských demokratů, kteří tehdy s dnešní SDKU vládli.

Ministerstvo výstavby prosadil v devadesátých letech jediný dělník (zedník) v tehdejší sněmovně Ján Lupták. Za druhé Mečiarovy vlády se stal místopředsedou parlamentu. Zřízení resortu, jako první krok k rozvoji bytové výstavby, slíbil svým voličům ve funkci šéfa Sdružení dělníků Slovenska, které si Mečiar v roce 1994 přizval do vlády.

Ohlášená rošáda vzbudila mnoho dohadů i obav. Premiér avizoval také zeštíhlení Fondu národního majetku, přičlenění cestovního ruchu k ministerstvu kultury, zrušení krajských stavebních odborů  a změnu v kontrole eurofondů. Poslední činnost má v budoucnu spadat přímo pod Úřad vlády.

Ačkoliv Fico ubezpečuje, že k hromadnému propouštění nedojde a počítá spíš s tím, že se změny dotknou nejvíc tzv. obslužných činností, úředníci se o práci bojí.

„Žádné podrobnosti nemáme, musíme počkat. Určitě se všechno bude vyvíjet,“ rozpačitě reagovala mluvčí resortu výstavby Linda Vaškovičová.

Jasno má snad jen ministr kultury Marek Maderič, který by byl jako šéf s novou náplní spokojen. „Je to správné rozhodnutí. Cestovní ruch souvisí s kulturním dědictvím,“ řekl.

Setřit bude nutné i jinde

Nižší spotřební daň z nafty, kterou Slovensko zavádí jako ústupek autodopravcům, obere státní rozpočet podle odhadů asi o 60 až 100 milionů eur. Zeštíhlení kabinetu a jiná připravovaná opatření zdaleka ztrátu nepokryjí. Uvědomuje si to i ministr financí Ján Počiatek. „Je zřejmé, že budeme muset šetřit i někde jinde,“ připustil.

Jak bude vypadat příští slovenská vláda není ani zdaleka jasné. Koaliční partneři SNS i HZDS už signalizovali, že si míní ve sněmovně prosadit svoje. Ján Slota například zrušení tří resortů – uvedených dvou a ministerstva kultury. Dá se prý hovořit i o konci resortu hospodářství. Kam s jejich kompetencemi, ale prozradit nechtěl.

Opozice zase uvažuje nad zrušením funkce ministra bez portfeje i nad sloučením ministerstva práce a sociálních věcí s ministerstvem zdravotnictví.

Odborník na státní službu Lubomír Plai pro deník SME nevyloučil, že po volbách může být všechno jinak. „Slučování se dělá direktivně proto neexistuje garance, že po volbách ministerstva opět „nenatečou“ o nadbytečné zaměstnance.“