Čínský internet je otevřený a vláda podporuje rozvoj celé scény. To je oficiální reakce čínské vlády na obvinění od Googlu. Internetová jednička totiž pohrozila, že kvůli cenzuře internetu a hackerskému útoku odejde z největšího internetového trhu světa. Číňané ale cenzuru zdůvodňují tím, že vláda je zodpovědná za vytváření veřejného mínění. Zároveň tvrdí, že zahraniční firmy jsou v zemi vítány, ale jen v případě, budou-li podnikat podle čínských zákonů.

Stejně tak se čínská vláda distancovala i od hackerských útoků, které byly namířeny také na několik desítek velkých amerických firem. "Čínské právo zakazuje jakoukoliv formu hackerské aktivity," uvedl pro BBC mluvčí čínského ministerstva Jiang Yu.

Google svou hrozbou odchodu z čínského trhu píchl do vosího hnízda. Začaly se totiž ozývat i další napadené podniky a americké politické špičky se za svou úspěšnou firmu postavily a chtějí od Číňanů vysvětlení. Nový spor zřejmě zvýší napětí ve vztazích mezi Čínou a USA. Země se už dnes přou kvůli kurzu jüanu, zahraničnímu obchodu, prodeji amerických zbraní Tchaj-wanu i kvůli rozdílnému přístupu ke změnám klimatu.

Související