Společnost Eastman Kodak zažaloval ve Spojených státech firmy Apple a Research in Motion (RIM). Spor u Komise pro zahraniční obchod se týká technologií pro náhledy snímků v mobilních telefonech iPhone a BlackBerry. Podle včerejší zprávy Kodaku oba výrobci mobilů zneužívají jeho patenty k těmto technologiím.

Kodak požádal federální komisi, aby obchodní spor přezkoumala a aby zakázala firmám Apple a RIM dodávat jejich telefony na trh. Komise má pravomoc nařídit celním úřadům zastavit dovoz zboží a dílů se spornou technologií.

"S oběma firmami jsme léta jednali. Chtěli jsme tuto záležitost vyřídit přátelským způsobem, avšak nebyli jsme schopni dospět k dohodě, jež by nás uspokojila," uvedla Laura Quatelová, manažerka Kodaku odpovědná za ochranu intelektuálního vlastnictví.

Kodak ještě předložil na Apple další žalobu u okresního soudu v Rochesteru. Podle ní Apple zneužila jeho patenty týkající se digitálních fotoaparátů a určitých počítačových procesů.

Prodej mobilních telefonů iPhone a BlackBerry to zatím neohrožuje. Patentové případy se táhnou měsíce či roky a často se završí dohodami o poskytování licencí.

Z Apple ani RIM na žádosti o vyjádření nikdo nereagoval, napsala agentura AP.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru