K balíku opatření, kterým chce stát zmírňovat dopady krize, zřejmě brzy přibude další. Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová chystá úlevu pro lidi, kteří (i kvůli krizi) nezvládají splácet svoje dluhy. Chce přimět exekutory, aby jim účtovali nižší náklady na exekuci.

"Připravuji vyhlášku, která má exekutorům v odůvodněných případech umožnit snížit svoji odměnu až na 50 procent jejich tarifu. Současný předpis totiž takový postup výslovně nedovoluje," řekla HN ministryně.

Norma by měla začít platit během dvou měsíců. Sníženou odměnu by exekutor mohl účtovat také v případě, že má s kauzou méně práce. Nebo pokud na dlužníkovi nic nevymohl, a náklady na exekuci tak padly na věřitele.

Není ovšem jasné, jak se k nařízení postaví exekutoři. Někteří tvrdí, že své odměny snižují již teď, jiní účtují zásadně podle tarifů. Často ale svoje odměny už nyní považují za příliš nízké. "Exekutoři mají stále více práce a vymahatelnost pohledávek v poslední době klesá. Obávám se, že na nás kvůli té vyhlášce dlužníci i věřitelé budou vytvářet nepřiměřený tlak na snížení odměn," řekla prezidentka Exekutorské komory Jana Tvrdková.

Ministryni se ale náklady na exekuce nezdají přiměřené. "Jsou případy, kdy v důsledku prohraného řízení kvůli dluhu ve výši 200 korun vyroste náklad na 12 tisíc korun." Kromě odměny exekutora zvyšují náklady i tarify advokáta a daň státu. "Pokud chce ministryně snížit náklady na exekuce, ať se zaměří na tarify, které mají advokáti. Jsou často vyšší než ty naše a za méně práce," vzkazuje Tvrdková.

Související