Drogbu, Rosického, Čecha a další hvězdy anglické Premier League na obrazovkách Nova Sport možná nahradí Řepka, Hloušek a další fotbalisté z české Gambrinus ligy.

Vysílací práva na anglickou fotbalovou ligu pro region střední Evropy totiž změnila majitele. A je celkem pravděpodobné, že nový vlastník je nebude chtít prodat kanálům Nova Sport a Prima Cool, na nichž se nyní Premier League v Česku vysílá.

Hašek chce za ligu víc

"Ta jednání jsou otevřená, nic není hotového. Nicméně připouštím, že jako jedna z alternativ by pro nás v případě, že o anglickou ligu přijdeme, přicházela do úvahy česká Gambrinus liga," řekl HN Marek Kindernay, ředitel stanice Nova Sport.

Smlouva mezi Českomoravským fotbalovým svazem a Českou televizí, která nyní Gambrinus ligu vysílá, vyprší v létě. "Seděli jsme s pracovníky STES (obchodní organizace svazu) a ti se vyjádřili, že fotbal má zájem na pokračování spolupráce s námi. O penězích jsme zatím nemluvili," řekl HN Otakar Černý, šéf sportovní redakce ČT.

Několik zdrojů HN se však shodlo, že předseda svazu Ivan Hašek chce za roční vysílání Gambrinus ligy 100 milionů korun, což je podle všeho o 60 milionů více než dosud. A to je prý pro ČT neakceptovatelné. Stejně tak pro stanici Nova Sport.

"Česká televize má každopádně na vysílání tuzemské ligy ještě rok opci, takže pokud by se měla Gambrinus liga stěhovat k nám, nebude to dřív než v roce 2011," říká Kindernay.

Ten, kdo si na jeho stanici zvykl na Premier League, si možná bude muset kupovat satelit a kartu společnosti Digi TV. Její vlastník totiž vysílacími právy na anglickou ligu pro středoevropský region nyní disponuje. "Proběhl tendr a vyhrála v něm rumunská společnost, která v Česku provozuje Digi TV," řekl HN obchodník s "televizním sportem" Jaroslav Vacek. Potvrzuje to i server SportsProMedia.com.

Vacek v Česku v této věci zastupoval německou firmu Sportfive. Právě ta dosud práva na anglickou ligu pro daný region držela. A podle zmíněného serveru za poslední tříleté období platila zhruba 20 milionů dolarů. Jenže teď podle SportsProMedia.com koupila rumunská mediální a telekomunikační společnost RCS&RDS prostřednictvím své dceřiné agentury Important Media House práva na tři nejbližší sezony Premier League pro Česko, Slovensko, Maďarsko a Rumunsko nejméně za 42 milionů dolarů, tj. zhruba za 760 milionů korun.

Pokud bychom zmíněné regiony rozpočítali podle počtu obyvatel, vychází podíl České republiky zhruba na 152 milionů korun na celé období, tj. na 51 milionů korun ročně.

Sportfive v uplynulém období poskytoval vysílací licenci stanicím Nova Sport a Prima Cool. Jak s nimi nyní naloží rumunská společnost RCS&RDS, je předmětem spekulací.

Její tuzemská "dcerka" Digi TV totiž funguje jako provozovatel kanálů šířených satelitem. Je tedy např. konkurentem UPC. "A já si dokážu představit, že tu přes satelit spustí vlastní sportovní kanál, jehož hlavním tahákem by pochopitelně byla právě anglická liga," říká Vacek.

Jaký je o anglickou ligu v Česku zájem? Na Prima Cool se dívá na zápasy Premier League v průměru zhruba 100 000 diváků starších 15 let. Nova Sport tyto údaje neposkytuje, podle odhadu expertů jsou ale nižší. Důvod? Jde o kanál, který chytíte jen přes kabel nebo satelit.


Cena Premier League

Vysílací práva stále dražší

Kluby anglické Premier League si za prodej televizních práv na domácím i zahraničním trhu vydělají ročně v úhrnu 790 milionů liber, tj. více než 23 miliard korun. A tržby stoupají. Nejen ze středoevropského regionu, ale třeba i z Nigérie, kde se nedávno ztrojnásobily. Sto milionů dolarů pak museli přihodit i ve Francii a v Singapuru.LÁKADLO
Tomáš Rosický v dresu Arsenalu, proti němuž zasahuje Tim Howard z Evertonu, láká české fanoušky ke sledování anglické ligy. foto: Reuters

Související