Nová strategická koncepce NATO by měla posílit obranné záruky pro státy střední a východní Evropy. Na dnešní pražské konferenci k novému aliančnímu dokumentu se na tom shodli ministr zahraničí Jan Kohout a senátor Alexandr Vondra.

Konference, která má být podle ministerstva zahraničí českým příspěvkem do tvorby nové alianční strategie, se účastní i bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová, která vede expertní skupinu pro přípravu nové strategické koncepce, a další členové tohoto týmu.

Podle Kohouta by nová koncepce NATO neměla připomínat či eskalovat ruskou hrozbu z dob studené války. Měla by ale znovu oživit vojenské záruky NATO, tak aby byly věrohodnější. Aliance podle něj musí najít produktivní politické partnerství s Ruskem i demokratickými státy v Asii.

Připomněl ale, že Rusko v řadě případů s NATO nespolupracovalo, tak jak si spojenci představovali, a jeho politika vůči státům střední a východní Evropy stále vyvolává obavy. Nová koncepce by měla reagovat na "asymetrické hrozby", jako jsou teroristické skupiny, ale zároveň nezapomínat na tradiční kolektivní obranu," míní.

"Potřebujeme znovu ujištění zejména pro nové členské země, že závazek o společné obraně je myšlen vážně. To není jen o politickém závazku. To je i o obranném plánování, rozmístění příslušných kapacit, tak aby byla možná reakce v případě krize," řekl Vondra.

Alianci podle něj chybí například důkladný plán obrany, pokud by noví členové byli vystaveni nebezpečí. "Samozřejmě to souvisí s nejistotami, pokud jde o další vývoj v Rusku," poznamenal. Zdůraznil také, že aliance stojí a padá s americkou přítomností v Evropě. "Ta bude pokračovat, dokud Evropané budou spolupracovat na misích v zahraničí," řekl.

 

Obrana před vlivem Ruska

Vondra byl spolu s bývalým prezidentem Václavem Havlem zastáncem výstavby amerického protiraketového systému v České republice a Polsku. Považovali jej za určitou obranu před vlivem Ruska ve střední Evropě. Nová americká administrativa prezidenta Baracka Obamy však loni v září plány na vybudování základny zrušila a někteří odborníci upozorňují, že USA postupně ztrácejí zájem o vliv ve středoevropském regionu.

Kromě české rodačky Albrightové se zasedání v Černínském paláci účastní asi polovina členů expertní skupiny pro přípravu nové strategické koncepce NATO. "Předchozí koncepce byla přijata společně se vstupem České republiky do NATO. Nyní je tedy první možnost, abychom se do tvorby takového dokumentu zapojili," řekl ředitel Pražského institutu bezpečnostních studií a spoluorganizátor konference Jiří Schneider.

Podle Schneidera je načasování pražského setkání expertů velmi vhodné, neboť předchází větší konferenci v norském Oslu, která se uskuteční ve středu a ve čtvrtek. "Poté bude následovat jen konference ve Washingtonu, po níž odborníci předloží nějaká doporučení generálnímu tajemníkovi (NATO Andersi Foghu Rasmussenovi)," vysvětlil Schneider.

Koncepce má být předložena na příští vrcholné schůzce NATO plánované na konec roku v Lisabonu. Dosud platný dokument byl vypracován po ukončení studené války a bral v úvahu konflikty na Balkáně v 90. letech.

O tom, že strategii NATO je třeba zásadně aktualizovat, se hovoří už od roku 2001, kdy se USA staly terčem teroristického útoku. Nová koncepce má počítat nejen s nebezpečím terorismu, ale i s novými hrozbami, jako jsou kybernetické útoky, bezpečnostní dopady klimatických změn a zásobování energií. Měla by v ní být znovu pojednána stále se vracející otázka vztahů mezi NATO a Ruskem.