"Zaměstnavatel nám dal poslední výplatu za červen a na konci září nám samotní šéfové doporučili, abychom podali výpověď. Máme nárok na odstupné, ale firma zkrachovala a bůhví, jestli vůbec někdy něco dostaneme," začíná svůj příběh Libor David, který působil čtrnáct let v mladoboleslavské stavební firmě jako ekonom a správce výpočetní techniky.

Sedmdesátka zaměstnanců tak v říjnu loňského roku nastoupila na místní úřad práce hledat si nové uplatnění. Jenže co dřív v Mladé Boleslavi nebyl problém, už tak snadné není. I tam už je jedenáct nezaměstnaných na jedno volné pracovní místo. Práce zkrátka není.

"Takhle na zimu stavební firmy nenabírají a navíc my padesátníci dnes nemáme všude dveře otevřené," vysvětluje David.

Sám sehnal práci až po čtyřech měsících, a musel zapojit i širokou síť svých známých a spolužáků. "Práci už jsem ale sháněl od podzimu 2008, protože to s naší firmou nevypadalo dobře. Na úřadu práce nám poradili, že když jsme vysokoškoláci, tak ať se podíváme na portál ministerstva práce, jestli tam pro nás něco není,. Ale moc toho tam moc nebylo," vysvětluje David.

Dobře na tom nejsou ani Davidovi bývalí kolegové. "Někdo si dal pauzu s tím, že to zkusí za rok a je na podpoře. Problém je především náš věk. Kolega, také kolem padesátky, například jednal se šesti firmami, ale na pohovor ho nikdy nepozvaly. Myslím si, že firmy odrazuje věk," tvrdí.

Firmy si totiž dnes mohou vybírat. Armáda nezaměstnaných se jen za poslední rok zvětšila téměř o dvě stě tisíc lidí. Příležitostí naopak ubývá. Na jedno volné pracovní místo tak už připadá sedmnáct lidí, kteří hledají práci.

Problémy ale mají jak lidé v předdůchodovém věku, tak absolventi. Region, kde pracoval Libor David, přitom stále patří mezi ty nejméně postižené nezaměstnaností. V Mladé Boleslavi je bez práce jen 4,7 procenta lidí.

Mnohem hůře jsou na tom sever Čech a Moravy. Například na Děčínsku vzrostla nezaměstnanost na patnáct procent a na jedno volné pracovní místo připadá již 72 lidí bez práce. Nejbeznadějnější je ale situace na Prostějovsku. Tam nabídky k práci prakticky nejsou, na šest tisíc lidí bez práce čeká pouze 67 nabídek.


Nezaměstnanost

9,2 %

Počet lidí bez práce dál roste. Je jich nejvíce za poslední čtyři roky. Úřady evidují již 539 tisíc nezaměstnaných, téměř o čtvrt milionu víc než v červnu 2008.

Související