Jsou mladí a vzdělaní. A přesto nemají práci. Nemají praxi, což je v současné době, kdy místo nemohou sehnat ani zkušení pracovníci, stigma. Podle údajů ministerstva práce a sociálních věcí je pro ně na českém pracovním trhu volných jen čtyři tisíce míst.

"Firmy mají zájem především o absolventy technických a IT oborů s nějakou praxí. Většina zaměstnavatelů také uvítá, když se zlepší jazyková vybavenost absolventů. Maximální možnou praxi je tak dobré získat již při studiu a studenti musí obětovat i svůj volný čas a komfort," říká Jana Skálová z personální agentury LMC.

Mladí bez práce jsou celosvětovým problémem. V Česku je na úřadech práce registrováno kolem dvaceti tisíc absolventů. A neubývají. Mizí však volná místa, která jsou pro ně k dispozici. Těch nabízeli zaměstnavatelé ještě v září roku 2008 přes jednadvacet tisíc. Dnes jich je pětkrát méně.

Skončil také sen o vysokém nástupním platu, který dostali starší spolužáci. Mezi roky 2006 a 2008 totiž nastal boom a firmy najímaly čerstvé absolventy ve velkém a nástupní platy vysoce překračovaly průměrné mzdy. Teď je konec. "Všechno zlé je k něčemu dobré. Donutí to absolventy víc se snažit, víc na sobě pracovat," říká majitel personální agentury Avanced Search Tomáš Prajzler.

Související