Italští vědci vytvořili z ratanového dřeva materiál, který má téměř identické vlastnosti jako kost, a začali již tyto kostní náhrady testovat na několika ovcích. Pokud se materiál osvědčí, existuje podle italských expertů reálná naděje, že lidé získají přírodní, účinnou a levnou náhradu kostí.

"Projekt se ukazuje jako velmi slibný. Nový materiál je dost silný, takže odolá i zátěži váhy lidského těla. Je také velice trvanlivý, takže na rozdíl od existujících kostních náhrad ho nebude nutné měnit. Nakonec se spojí i se skutečnou kostí, takže za nějaký čas mezi nimi není vidět ani žádný předěl," uvedla vedoucí týmu Anna Tampieriová z laboratoře ve Faenze nedaleko města Bologna.

Během projektu testovali vědci několik různých druhů dřeva, ale ratan se ukázal jako nejvhodnější především kvůli své prostupnosti, která umožňuje pronikání živin a dalších látek. Tampieriová řekla, že jejich materiál je nejvěrnějším napodobením lidských kostí za celou historii výzkumu kostních náhrad.

Chirurg Maurillo Marcacci z nemocnice v Bologni uvedl, že všechny dosud používané materiály jako kov, keramika či kosti ze zemřelých jedinců mají své nevýhody. Materiál ze dřeva podle něj může být velkým krokem kupředu.

Ratanové dřevo je vystaveno vysokým teplotám a chemickým procesům s přídavkem uhlíku a vápníku. Dřevo se pak zahřívá v dalším přístroji, kde dochází k vytvoření fosfátového roztoku. Za 10 dnů se pak přemění v materiál podobný kosti.

Související