O půldruhé koruny za pouhých deset lednových dnů vylétla cena benzinu a zdražování bude pokračovat. V průměru dle kartové společnosti CCS už stojí Natural 95 nejvíc od října 2008 - přes 30 korun. A na cenovkách další desetníky za litr v tomto týdnu přibudou.

Výrazné zdražení - zhruba až o padesát haléřů - se tento týden nevyhne ani naftě.

K lednovému zvýšení spotřební daně o korunu (u benzinu na 12,84 koruny a u nafty na 10,95 koruny), na které okamžitě zareagovali distributoři pohonných hmot zdražením u většiny svých pump, se nyní přidává i důsledek světového růstu cen ropy. "Na zvýšení ceny ropy mělo vliv především mrazivé počasí ve světě a především velká spotřeba topného oleje ve Spojených státech," vysvětluje analytik společnosti Colosseum Petr Čermák.

K růstu cen v tomto týdnu ovšem přispěje i fakt, že brzy zdraží i ti pumpaři, kteří nevyužili letošní situace k vylepšení svých marží a zásoby lacinějšího paliva z konce roku dosud prodávají za nižší ceny.

I ty největší zásoby totiž dojdou v nejbližších dnech a na současné vysoké nákupní ceny budou už odkázáni všichni.

Machinace s marží pumpařů způsobily letos největší cenové rozdíly za poslední roky. Například benzin byl ještě o víkendu u tuzemských čerpacích stanic k mání za ceny v rozmezí zhruba od 27 až po 32 korun.


Kolik stojí

30,59

koruny stojí nyní v průměru podle dat společnosti CCS litr Naturalu 95. Je to o 1,46 Kč víc než před týdnem. Více než 30 korun se platí poprvé od října 2008.

28,68

koruny nyní průměrně stojí litr nafty. Tolik stála naposled v listopadu 2008. Za poslední týden zdražil diesel o 1,17 Kč.

Související