Celou republiku pokrývá sníh, který komplikuje dopravu na silnicích i železnicích. Zřejmě nejhorší situace je v Královéhradeckém kraji, kde v sobotu vyhlásili kalamitní stav druhého stupně pro okresy Hradec Králové, Náchod a Rychnov nad Kněžnou.

V celém kraji je uzavřeno zhruba 20 menších komunikací. Ačkoli se situace v ostatních krajích během dne zlepšila, silničáři i meteorologové varují před tvorbou náledí.

Podle meteorologů může do neděle napadnout až 30 centimetrů sněhu, přičemž ve východních Čechách, na Moravě a ve Slezsku budou srážky smíšené a mrznoucí. Lidé by měli počítat s nebezpečím ledovky a závějí, varoval hydrometeorologický ústav.

Nyní jsou hlavní tahy v Česku s opatrností sjízdné. Některé úseky vedlejších silnic jsou ale kvůli padajícím větvím, ledovce nebo velkým závějím nadále uzavřeny, například v Olomouckém kraji. Z obdobných důvodů museli některé části tratí dopoledne uzavřít i železničáři, v současné době jsou již všechny sjízdné.

Na železniční trati mezi Bohumínem a Brnem by ale lidé měli nadále počítat se zpožděním. Zpožděny jsou i rychlíky přijíždějící do Čech z Polska. Na jihu a západě Čech jezdí vlaky na čas. Situace se zlepšila také na královéhradeckém nádraží, kde byly ráno největší problémy se zamrzáním a odmetáním výhybek.

V Brně měly problémy stejně jako v pátek trolejbusy na sídliště Vinohrady a u Slatiny a Šlapanic, potíže mají i ve směru na Kamenný Vrch. Oproti pátku nejezdí ani tramvaj mezi Maloměřicemi a Obřany, důvodem je namrzlé tramvajové vedení.

V některých oblastech během dne už přestalo sněžit, případně se intenzita sněžení zmenšila. Silničáři přesto nadále pokračovali v ošetřování silnic, na kterých ale často zůstává vrstva uježděného sněhu. Proto by řidiči měli podle silničářů jezdit s velkou opatrností. V Moravskoslezském kraji se navíc na mnoha vozovkách tvořila ledovka.

Kvůli odstraňování zledovatělého sněhu se musela na Novojičínsku uzavřít část dálnice D1 ve směru na Olomouc. Nehoda kamionů pak uzavřela na devět hodin plzeňskou dálnici D5 u Vráže na Berounsku.

Sobotní  počasí si vyžádalo i jeden lidský život. Pětadvacetiletá řidička osobního auta ráno nezvládla v Karviné-Loukách řízení, dostala smyk a srazila se s autobusem. Žena při střetu zemřela, řidič autobusu a jeden cestující byli se zraněním převezeni do nemocnice.

Sníh přidělal vedle policistů práci i hasičům. Ti zasahovali například v obci Chrast na Chrudimsku u propadlé části střechy průmyslové haly. Střecha se propadla pod tíhou sněhu, nikdo nebyl naštěstí zraněn.

Horská služba dokonce vyhlásila po vydatném sněžení v Jeseníkách druhý stupeň lavinového nebezpečí, což znamená mírné lavinové nebezpečí. Turistům by ale nemělo hrozit nebezpeční, pokud se nebudou pohybovat mimo vyznačené trasy.


Aktuální situaci sledujeme v podrobné on-line reportáži

Sledovali jsme online

 
9.1.2010 10:31 | 7:15 Komplikace v hradeckém kraji

Intenzivní sněžení doprovázené silným nárazovým větrem komplikuje motoristům jízdu na silnicích v Královéhradeckém kraji. Na všech cestách leží vrstva nového sněhu, místy se tvoří sněhové jazyky a závěje. Některé menší silnice jsou nesjízdné nebo průjezdné pouze jedním pruhem, vyplývá z informací silničářů.

Nesjízdná je například silnice druhé třídy v úseku Sedloňov - Polom a Sedloňov - Plasnice. Kvůli sněžení upozorňují silničáři motoristy na sníženou viditelnost. Na většině území stále sněží, teploty se pohybují několik stupňů pod bodem mrazu.

Mnoha motoristům vyjížděli v noci na dnešek a časně ráno na pomoc hasiči. Například v 6:30 hodin u Nechanic na Hradecku pomohli vyprostit sanitní vůz, který zapadl cestou při převozu pacienta. V Libranticích na Hradecku hasiči vyprošťovali z příkopu zapadlou dodávku. Krátce před sedmou hodinou u obce Černilov na Hradecku zapadl linkový autobus.

9.1.2010 10:32 | 7:22 Vysočina: Silnice jsou sjízdné

Na Vysočině nepřetržitě sněží. Silnice v kraji jsou sjízdné, na dálnici D1 a hlavních tazích leží zbytky sněhu po pluhování a rozbředlý sníh po chemickém ošetření. Na části vozovek druhé a třetí třídy je ujetá vrstva sněhu krytá posypem, na většině však leží vrstva nového sněhu. Řidiči musí věnovat jízdě zvýšenou opatrnost, neměli by vyjíždět bez zimní výbavy, doporučují silničáři.

"Pokud to není bezpodmínečně nutné, neměli by vyjíždět vůbec," řekl Milan Špejtek z dispečinku Krajské správy a údržby silnic v Jihlavě.

Během noci byly kvůli uvízlým a vzpříčeným kamionům na kratší dobu některé úseky silnic neprůjezdné. "Hlavně na sjezdu a vjezdu na dálnici u Humpolce a také na silnici I/38 u Vílance ve směru od Znojma do Jihlavy," řekl Špejtek.

Na Žďársku napadlo přes noc kolem 20 centimetrů nového sněhu, na Třebíčsku kolem 15 centimetrů, na zbytku území přes deset centimetrů sněhu. Kvůli oteplování hrozí podle silničářů během dne vznik námrazy a ledovek. "Tím se zřejmě i přes menší sobotní provoz situace na silnicích dále zhorší a některé komunikace mohou být neprůjezdné," uvedl dispečer.

Celou noc měli silničáři v terénu nasazenou veškerou dostupnou techniku. Na silnicích nepřetržitě pracovalo celkem 128 sypačů na chemický a inertní materiál a 132 radlic. V Jihlavě jsou také s technikou v záloze hasičští záchranáři z hlučínského Záchranného útvaru HZS, kteří jsou připraveni pomoci ke zdolání následků kalamitní situace. "Jejich nasazení zatím nebylo nutné," podotkl Špejtek.

9.1.2010 10:32 | 7:33 Pardubický kraj

V Pardubickém kraji stále sněží a na všech silnicích leží vrstva sněhu, který silničáři odklízejí. Motoristé by měli počítat se špatnou viditelností a jezdit opatrně, vyplývá z informací silničářů.

Teploty se pohybují několik stupňů pod bodem mrazu, na většině území fouká slabý vítr, takže nevznikají sněhové jazyky a závěje. Sněhové jazyky se tvoří pouze ve vyšších polohách, například v okolí Lanškrouna, Žamberka či v Železných horách.

Z důvodu sněhové kalamity je o víkendu uzavřený pro veřejnost hrad Svojanov. "Bohužel se nepodařilo udržet příjezdovou komunikaci v průjezdném stavu a rovněž přístupové cesty pro pěší jsou schůdné jen velmi obtížně. Hrad tak zůstává návštěvníkům nedostupný," informoval ČTK kastelán Miloš Dempír.

9.1.2010 10:33 | 8:00 Střední Čechy: 15 centimetrů

Ve Středočeském kraji přes noc napadlo deset až 15 centimetrů sněhu a na většině území stále drobně sněží. Silnice jsou s opatrností sjízdné.

9.1.2010 10:34 | 8:05 Jižní Morava

Dálnice a část hlavních tahů na jižní Moravě jsou po nočním sněžení a sněhu s deštěm sjízdné jen se zvýšenou opatrností. Důvodem jsou zbytky sněhu po pluhování a po chemickém ošetření, vyplývá z informací silničářů. Na mnohých místech se nad ránem tvořily ledovky. Na Břeclavsku je nesjízdný úsek Kobylí - Vrbice, důvodem je ledovka, která se bude během dne odstraňovat.

Silničáři nabádají k vyšší opatrnosti zejména na jihomoravských úsecích dálnice, na brněnských komunikacích, na Znojemsku a Hodonínsku. Na silnicích II. a III. třídy se mnohdy nachází až třícentimetrová vrstva ujetého sněhu. Vlivem sněžení a mrznoucího deště se také na některých úsecích snížila viditelnost. Silničáři také varují před tvorbou sněhových jazyků.

Hasiči do páteční téměř půlnoci vyjeli k celkem 12 dopravním nehodám, v noci pak k dalším, zatím se nehody obešly bez vážnějších následků. Nejčastěji vyjížděli na Brněnsku k vozidlům zapadlým ve sněhu, řekl ČTK mluvčí hasičů Jaroslav Haid.

V noci a nad ránem také hasiči odklízeli spadlé stromy a větve ze silnic i z železničních tahů, například v obci Rohatec na Hodonínsku. V Moravských Knínicích na Brněnsku se zhruba v půl čtvrté ráno převrátil sypač, který hasiči museli vyprostit.

9.1.2010 10:34 | 8:10 Nehoda na D5

Plzeňskou dálnici D5 ve směru na Prahu ráno uzavřela u Berouna nehoda nákladního auta. Doprava je odkláněna na objízdnou trasu, řekl ČTK v 08:00 operační důstojník dálničního oddělení Rudná. 

Nehoda se stala kolem 07:45. Těžké nákladní vozidlo prorazilo svodidla. Podrobnosti zatím nejsou známy. Řidiči by měli sjíždět na 18. kilometru, pokračovat na Beroun a na dálnici najet na 14. kilometru.

9.1.2010 10:35 | 8:30 Tragická nehoda v Karviné-Loučkách

Pětadvacetiletá řidička osobního automobilu zemřela ráno při střetu s autobusem v Karviné-Loukách. Řidič autobusu a jeden cestující byli zraněni a převezeni do nemocnice.

Žena nezvládla řízení, dostala smyk a srazila se s linkovým autobusem jedoucím v protisměru. Nehoda se stala po 7:00, řekla ČTK mluvčí karvinské policie Zlatuše Viačková.

Mladá řidička vozu Škoda Fabia jela z Karviné směrem na Český Těšín. Na rovném úseku před městskou částí Louky dostala smyk.

"Po nárazu do svodidel se vůz roztočil a dostal se do protisměru, kde jel linkový autobus. Jeho řidič se střetu snažil zabránit, ale marně," upřesnila Viačková.

Podle mluvčí je pravděpodobnou příčinou smrtelné nehody nepřiměřená rychlost jízdy vzhledem ke stavu vozovky. Také na Karvinsku začalo během noci pršet a při teplotách pod nulou vozovky namrzají.

9.1.2010 10:37 | 9:20 Dálnici z Olomouce na Prostějov blokuje nehoda kamionu

Rychlostní silnici R46 z Olomouce do Prostějova ráno uzavřela nehoda kamionu. Silnice je nyní ve směru do Prostějova neprůjezdná, ve směru na Olomouc je provoz v místě nehody veden jedním pruhem, informovalo ČTK Ředitelství silnic a dálnic ČR. Podle policie se nehoda obešla bez hranění.

Podle operačního důstojníka policie se nehoda kamionu na 27. kilometru stala kolem 06:30. "Zablokoval oba jízdní pruhy ve směru z Olomouce na Prostějov," řekl ČTK. Na místě se tvoří kolony a policie předpokládá, že by se úsek mělo podařit zprůjezdnit kolem 11:00.

Objízdná trasa pro osobní auta jedoucí ve směru na Brno nyní vede přes obce Olšany u Prostějova a Lutín, pro nákladní vozidla jedoucí v tomto směru žádná vhodná objízdná trasa není.

9.1.2010 10:37 | 9:00 Přerušen provoz vlaků u Rohatce

U Rohatce na jižní Moravě a v Berouně je přerušen provoz na železnici. V okolí Pardubic a Přerova nabírají vlaky zpoždění až dvě hodiny.

9.1.2010 10:38 | 9:43 Policisté pátrají po totožnosti muže,který umrznul ve sklepě domu

Policisté zatím marně pátrají po totožnosti muže, kterého nalezli umrznutého 28. prosince v suterénu u popelnic domu na Kotlářské ulici v Brně. Policie proto žádá veřejnost o spolupráci, řekl ČTK mluvčí krajské policie Pavel Šváb. Podle dostupných informací je muž první brněnskou obětí letošní zimy.

Fotografii muže policie zveřejnila na svém webu. Muž byl ve věku asi 40 let, vysoký 180 cm, hubené postavy. Měl šedomodré oči, hnědé vlnité středně dlouhé vlasy, plnovous, oválný obličej a obloukovité obočí.

Muž měl na sobě modré rifle, hnědý svetr s modrým vzorem uprostřed hrudi, bílé botasky a náramkové digitální černo-žluto-stříbrné hodinky. Na palci levé ruky měl prsten z bílého kovu, hladký s motivem tetování.

9.1.2010 10:39 | 9:59 SÚS vyhlásila kalamitní stav pro tři okresy hradeckého kraje
Královéhradečtí silničáři kvůli vytrvalému sněžení a větru vyhlásili k dnešní 09:00 hodině kalamitní stav II. stupně pro okresy Hradec Králové, Náchod a Rychnov nad Kněžnou. Silničáři se nyní soustředí na údržbu hlavních silničních tahů, informoval ČTK výrobní náměstek královéhradeckých silničářů Petr Zima.
9.1.2010 10:39 | 10:08 Hlavní silniční tahy jsou sjízdné s nutnou dávkou opatrnosti

Hlavní silniční tahy jsou sjízdné s nutnou dávkou opatrnosti. Problémy jsou podle MD na D 5 v Berouně a na R 46 mezi Olomoucí a Vyškovem.

9.1.2010 10:58 | 10:58 Na Olomoucku jsou cesty sjízdné

V okrese Olomouc jsou podle dispečera bez problémů průjezdné hlavní tahy i silnice druhých tříd. Na vozovkách ale leží sněhová břečka po chemickém ošetření a cesty jsou tak sjízdné jen se zvýšenou opatrností.

Potíže mohou mít motoristé na silnicích třetích tříd, kde leží zledovatělá vrstva sněhu krytá posypem.

Devět méně důležitých úseků museli správci silnic kvůli sněhu uzavřít, dva z nich se jim ale podařilo během dopoledních hodin zprůjezdnit.

9.1.2010 10:59 | 11:00 Zpoždění na železnici

Problémy na železnici jsou především v oblasti Přerova. Vlaky na tratích ve směru na Otrokovice a také mezi Brodkem u Přerova a Suchdolem nad Odrou nabírají až čtyřicetiminutová zpoždění.

Kvůli odstraňování sněhu je provoz omezen na jednokolejné trati mezi Přerovem a Nezamyslicemi.

"Je to dáno hlavně Přerovem. Každý vlak, který jím projede, nabírá zpoždění," řekla mluvčí Českých drah Kateřina Šubová. Až hodinu mohou na vlak čekat i cestující na trati ze Šternberka do Uničova.

9.1.2010 11:00 | 11:02 Na Vysočině sněžení ustává, pozor na sněhové jazyky

Na Vysočině stále ještě sněží, během dopoledne se však srážky zmírňují a místy ustávají. Silnice v kraji jsou sjízdné, na Žďársku však vlivem silnějšího větru vznikají sněhové jazyky.

Na dálnici D1 a hlavních tazích leží zbytky rozbředlého sněhu po chemickém ošetření. Na části vozovek druhé a třetí třídy je ujetá vrstva sněhu krytá posypem, na většině však leží vrstva nového sněhu. Řidiči musí věnovat jízdě maximální opatrnost, neměli by vyjíždět bez zimní výbavy, doporučují silničáři.

"Přestože sněžení ustává, stále pracujeme s veškerou technikou na odstraňování sněhu, kterého přes noc napadlo až 20 centimetrů," řekla dispečerka krajských silničářů Jiřina Wölflová.

Na silnicích v kraji je nepřetržitě v provozu celkem 128 sypačů na chemický a inertní materiál a 132 radlic. Vrstva sněhu krytá posypem však zatím zůstává hlavně na silnicích druhé a třetí třídy.

9.1.2010 11:43 | 11:40 Pozor na ledovku a závěje

Lidé by měli počítat do neděle s nebezpečím ledovky, závějí a sněhových jazyků, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Výstraha na tvorbu závějí platí od dnešních 11:00 do nedělního poledne pro vyšší polohy Karlovarského, Plzeňského, Jihočeského, Pardubického, Královéhradeckého, Libereckého a Ústeckého kraje.

S tvorbou náledí by měli počítat až do nedělních 06:00 obyvatelé Pardubického, Královéhradeckého kraje a Vysočiny a do pondělních 11:00 lidé v Jihomoravském, Zlínském, Olomouckém a Moravskoslezském kraji.

Na většině území, včetně Prahy, se pak do nedělního poledne mohou tvořit sněhové jazyky. Sněžit by přitom mělo podle meteorologů až do nedělní půlnoci.

9.1.2010 11:44 | 11:42 Jižní Čechy: Sněžení ustalo

Silnice v Jihočeském kraji jsou dnes po ránu sjízdné. Během dopoledne srážky na většině území kraje ustaly, pouze na Písecku místy mírně mrholí. Silničáři odstranili většinu sněhu pluhováním a pokračují v posypu. Jízda však i nadále vyžaduje zvýšenou opatrnost, řekl ČTK dispečer Krajské správy a údržby silnic v Českých Budějovicích Otakar Zich.

"Nemáme hlášeny žádné neprůjezdné silnice ani závažnější dopravní nehody," řekl Zich. Na silnici první třídy v Chýnově na Táborsku podle dispečera stojí v kopci několik kamionů, silnice však zůstává průjezdná. Na Táborsku poblíž obce Chotoviny havarovalo osobní vozidlo a skončilo mimo vozovku.

Na úseku dálnice D3 leží zbytky sněhu po pluhování a chemickém ošetření. Podobná situace je i na hlavních tazích na většině území kraje, na Jindřichohradecku a Táborsku jsou hlavní silnice pokryty vrstvou nového sněhu.

9.1.2010 11:45 | 11:45 Hejtman: Silničáři vše nemohou zvládnout

Kvůli přívalům sněhu se odpoledne sejde na hejtmanství hradeckého kraje krizový štáb, hejtman Lubomír Franc vyzval motoristy, aby vyjížděli pouze v nezbytných případech.

"Silničáři nasadili na zvládnutí mimořádné situace veškerou techniku, ale přesto není možné přívaly sněhu zvládnout a některé silnice proto nejsou udržované," řekl dnes ČTK mluvčí hradeckého hejtmanství Imrich Dioszegi.

9.1.2010 12:40 | 12:40 V Brně nejezdí některé linky MHD

Dálnice a část hlavních tahů na jižní Moravě jsou sjízdné jen se zvýšenou opatrností, dva úseky v kraji jsou uzavřeny. Hasiči registrují desítky havarovaných automobilů. Kvůli počasí nabraly zpoždění i vlaky v kraji a potíže má stejně jako v pátek brněnská MHD. V noci podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu napadlo až 17 centimetrů nového sněhu. I nadále meteorologové čekají sněžení či mrznoucí déšť.

V Brně kvůli potížím na trase nejezdí trolejbusové linky na sídliště Vinohrady a u Slatiny a Šlapanic, potíže mají i ve směru na Kamenný Vrch. Oproti pátku nejezdí ani tramvaj mezi Maloměřicemi a Obřany, důvodem je namrzlé tramvajové vedení. "Snažíme se tyto linky nahrazovat náhradní autobusovou dopravou, ale zatím je to možné jen v omezeném množství," řekla ČTK mluvčí dopravního podniku v Brně Hana Pohanová.

9.1.2010 14:07 | 14:07 Chodníková novela v praxi

Pražské silnice jsou sjízdné jen s velkou mírou opatrnosti, řekl ČTK mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Tomáš Mrázek. Celou noc sněžilo a silničáři byli v plném nasazení. Také chodníky už téměř 24 hodin uklízí 1000 lidí TSK a 250 hektarů, o které se stará TSK, jsou schůdné.

Podle ČTK jsou ale v Holešovicích, Karlíně, Dejvicích, na Vinohradech, Spořilově nebo třeba i na Hanspaulce chodníky neuklizené. Chodit se moc dobře nedá ani na Václavském náměstí. Jde to jen tam, kde sníh uklidili majitelé přilehlých domů, ačkoli vzhledem k takzvané chodníkové novele už letos takovou povinnost nemají. Podle novely se mají o chodníky starat jejich majitelé, nikoli majitelé přilehlých domů a pozemků, jak tomu bylo dříve.

Hlavní město vlastní 1050 hektarů chodníků z celkových 1400. Podle plánu schváleného radou začátkem listopadu bude vzhledem k nákladům, které městu chodníkovou novelou vyvstaly, magistrát v zimě udržovat asi jen polovinu z nich.

9.1.2010 14:08 | 14:08 Dálnice D1 mezi H. Životicemi a Bělotínem uzavřena

Severomoravská část dálnice D1 mezi Hladkými Životicemi a Bělotínem je kvůli sněhu obousměrně uzavřena. Omezení platí zhruba do 15:30. Na osmnáctikilometrovém dálničním úseku, který byl loni v listopadu otevřený pouze v polovičním profilu, se musí odstranit zledovatělý sníh.

Řidiči proto musejí jet po objízdné silnici I/47 a využívat exity v Hladkých Životicích na Novojičínsku a Bělotíně na Přerovsku.

9.1.2010 15:04 | 15:00 Na Chrudimsku se propadla střecha haly

Pod tíhou sněhu se dnes ráno propadla část střechy průmyslové haly v obci Chrast na Chrudimsku. Nikdo nebyl zraněn. Šest zaměstnanců, kteří byli v budově, stačilo utéct. Informoval o tom server Tn.cz.

V budově se vyrábějí kovové součástky do různých strojů. Kvůli padající střeše navíc popraskalo zdivo, stavbu proto musí nyní posoudit statik. Obdobný případ se stal v lednu 2006, kdy pod tíhou velkého množství sněhu nevydržela střecha ostravského supermarketu Lidl. Pád trosek lehce zranil jednu ženu.

9.1.2010 15:05 | 15:04 "Kalamitní linka" v Praze

Pražský magistrát zprovoznil bezplatnou telefonní linku, na kterou se můžou lidé obracet s případnými problémy, dotazy a podněty v souvislosti se sněhovou kalamitou. Volat mohou na číslo je 800 100 991.

Náměstek primátora Rudolf Blažek (ODS) kvůli sněhové pohotovosti svolal na dnešní poledne krizový štáb hlavního města. "Považoval jsem za potřebné upřesnit si přijatá opatření a schopnost všech složek fungovat v době sněhové situace a při částečně omezeném průjezdu komunikací v Praze," uvedl Blažek a současně konstatoval, že "vše, co se týká zdraví, života a majetku občanů, funguje".

Podle Blažka zdravotnická záchranná služba ve všech případech dojela k pacientům včas a hasiči nemuseli vyjíždět k žádnému mimořádnému zásahu. Ani počet dopravních nehod zatím nepřekročil průměr a žádná z nich neměla vážné následky, doplnil.

9.1.2010 15:06 | 15:06 Komplikace v Kutné Hoře

Přívaly sněhu zkomplikovaly dopravu v Kutné Hoře. Ve městě od pátku napadlo kolem 35 centimetrů sněhu. Problémy to způsobilo zejména na autobusovém nádraží. Jeho nájemce si u technických služeb neobjednal úklid a autobusy pak na nádraží nemohly zajet. Situace se nicméně odpoledne zlepšila.

Kvůli sněhu dopoledne jeden autobus zablokoval vjezd na autobusové nádraží a další vůz pak do něj lehce narazil. Nikomu se nic nestalo. Řidiči pak ale údajně odmítli na nádraží zajíždět.

9.1.2010 15:08 | 15:10 Dálnici z Olomouce na Prostějov se podařilo zprůjezdnit celou
Rychlostní silnice R46 z Olomouce ve směru na Prostějov a Brno, kterou dnes ráno na 27. kilometru zablokoval havarovaný kamion, je už průjezdná v obou pruzích. Kvůli havárii se v úseku od ranních hodin tvořily kolony a policie musela dopravu odklánět. V jednom pruhu začala auta místem nehody projíždět už před polednem.
9.1.2010 16:03 | 16:03 Detaily k uzavření dálnice D1 mezi H. Životicemi a Bělotínem

Severomoravská část dálnice D1 mezi Hladkými Životicemi a Bělotínem je kvůli sněhu uzavřena ve směru na Olomouc. Řidiči jedoucí v opačném směru na Ostravu projedou. Omezení potrvá zhruba do 17:00. Na osmnáctikilometrovém dálničním úseku, který byl loni v listopadu otevřený pouze v polovičním profilu, se musí odstranit zledovatělý sníh.

Dálnice je jednosměrně uzavřena mezi 329. a 310. kilometrem. Řidiči směřující na Olomouc proto musejí z dálnice sjet na exitu číslo 330 u Hladkých Životic na Novojičínsku, jet po objízdné silnici I/47 a na dálnici znovu najet v Bělotíně na Přerovsku.

"Na úseku je potřeba frézami odstranit zledovatělou vrstvu sněhu," dodala Vápeníková. Podle firmy, která údržbu dálnice provádí, to jde pomaleji, než se čekalo. "Původní termín zprovoznění 15:30 se posunul na 17:00. Po třetí hodině zbývalo pročistit ještě zhruba devět kilometrů," řekla zaměstnankyně firmy Zuzana Bartošová.

9.1.2010 16:41 | 16:41 V Praze bez problémů
Hlavní tahy v Praze jsou už bez problémů sjízdné. Ráno na pražských silnicích ležela vrstva uježděného či rozbředlého sněhu a sjízdné byly jen s velkou mírou opatrnosti, řekl mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Tomáš Mrázek.
9.1.2010 17:10 | 17:10 Vlaky na Moravě se zpožďují, v Čechách se situace lepší

Vlaky na Moravě na trati mezi Bohumínem a Brnem nabírají zpoždění, zpožděné jsou i rychlíky přijíždějící do Čech z Polska. Ve východních Čechách se během dne situace na železnici stabilizovala a zpoždění jsou menší. Na jihu a západě Čech jezdí vlaky na čas. Tratě na celém území Česka jsou sjízdné, řekla odpoledne mluvčí Českých drah Kateřina Šubová.

"Do Prahy přijíždějí zpožděné rychlíky z východu, ale jinak je situace v Praze klidná," řekla Šubová. Některé rychlíky EuroCity si podle ní už z Polska přivážejí přes tři hodiny zpoždění.

Situace se podle Šubové výrazně zlepšila ve východních Čechách, kde byly během dne velké komplikace na nádražích v Pardubicích a v Hradci Králové. "Nám s tím pomohlo počasí, protože nějakým způsobem polevilo sněžení. Tam byl největší problém se zamrzáním a odmetáním výhybek," uvedla mluvčí.

9.1.2010 17:11 | 17:11 Na Olomoucku místy mrholí

Doprava na silnicích v Olomouckém kraji se během odpoledních hodin zlepšila. V žádném z okresů nesněží, místy jen slabě mrholí. Téměř všechny silnice jsou sjízdné, zůstává zavřeno jen několik posledních úseků cest nižších tříd na Olomoucku. Podle silničářů by motoristé měli být při jízdě stále velmi opatrní. Situace se zlepšila i na železnici. Podle Českých drah se podařilo během dne odstranit potíže na železnici ze Šternberku do Uničova.

V okrese Olomouc zůstávají neprůjezdné silnice nižší třídy z Arnoltic do Veveří, z Šumvaldu na Dlouhou Loučku a cesta mezi Plinkoutem a Břevencem. "Silnice jsou sjízdné. Některé samozřejmě se zvýšenou opatrností, protože na nich ještě leží ujetý sníh po plužení a posypech, místy zmrazky a sněhová kaše," popsal situaci olomoucký dispečer.

9.1.2010 17:45 | 17:45 Jsme zachráněni, hlásí Střední Čechy

Na většině území středních Čech odpoledne přestalo sněžit, místy se ještě vyskytují přeháňky. Hlavní silniční tahy jsou po chemickém ošetření mokré, někde se zbytky rozbředlého sněhu. Podobná situace je i na dálnicích. Na vozovkách nižších tříd leží vrstva rozbředlého nebo ujetého sněhu.

"Je to už lepší, přestalo padat, jsme zachráněni," řekl dispečer krajské správy a údržby silnic. Silničářům se podle něj podařilo všechny silnice první třídy a rychlostní komunikace protáhnou a chemicky ošetřit, takže většina z nich je už mokrých. Místy mohou ještě ležet zbytky rozbředlého sněhu.

Zlepšila se také situace na silnicích nižších tříd. Leží na nich zbytky sněhu po pluhování nebo ujetá vrstva sněhu krytá posypem. Nikde nejsou hlášeny problémy v dopravě.

9.1.2010 20:55 | 20:55 Domácnosti bez proudu

Zhruba tisícovka domácností na jižní Moravě je bez elektrického proudu. Důvodem je námraza na elektrickém vedení, řekla mluvčí společnosti E.ON Božena Herodesová. První potíže začaly již v pátek večer, dnes jich kvůli mrznoucímu dešti výrazně přibylo, podotkla. Technici firmy vedení stále průběžně opravují a počet domácností bez proudu se tak stále mění. K některým domácnostem již byly dodávky obnoveny, další se zase ocitly bez proudu.

Bez proudu jsou domácnosti zejména na jih a východ od Brna, na Židlochovicku, Hustopečsku, Kyjovsku a Znojemsku. "Namrzají vodiče, například v Moutnici a Telnici technici volali s tím, že na vodičích je až čtyřcentimetrová námraza," uvedla mluvčí. "Nikdo nepamatuje, že by tímto směrem od Brna někdy taková námraza byla," dodala.