Noc ze čtvrtka na pátek byla v Británii nejmrazivější v současné zimě, když teploty klesly až na minus 22 stupňů Celsia. Sníh a led nadále narušují leteckou dopravu a i v pátek byly postiženy letecké spoje s Prahou. Výrazně omezen je provoz rychlovlaků Eurostar spojujících Londýn s evropskou pevninou.

Meteorologové počítají, že pro Británii netypické mrazy potrvají ještě nejméně týden. Na víkend předpovídají sněžení po celé zemi, které hrozí dál komplikovat dopravu.

Na největším britském letišti v londýnském Heathrow byl odvolán dopolední let společnosti BA z Prahy. Ostatní spoje s Prahou by neměly být zrušeny. To platí i o dalších linkách mezi Londýnem a Prahou na dalších londýnských letištích Luton, Gatwick a Stansted.

Heathrow ale varuje, že hrozí další sníh a náledí. Stejně tak je provoz ovlivněn důsledky problémů ze čtvrtka, kvůli nimž jsou v pátek některé lety zpožděny a zrušeny. Aerolinky BA tak dnes požádaly cestující na některých linkách, aby odletěli bez zavazadel, která za nimi budou poslány později.

Společnost easyJet zrušila na 30 letů z Gatwicku, Liverpoolu, Belfastu a Stanstedu. Jako v posledních dnech všechna letiště důrazně upozorňují cestující, aby si předem ověřili svůj let u letecké společnosti.

Stejně jako ve vánočním období mají velké problémy vlaky Eurostar. Společnost varuje, že od pátku až do neděle 10. ledna bude pod lamanšským kanálem jezdit jen omezený počet vlaků. Vyzývá pasažéry, kteří skutečně nemusejí odjet, aby cestu zrušili nebo odložili.

V pátek byla zrušena asi polovina spojů mezi Londýnem a Paříží. Postiženy jsou především ranní a večerní vlaky.

Solné doly mají pohotovost

V zemi také docházejí zásoby soli a posypových materiálů. Hlavní dodavatelé soli na posyp komunikací již údajně nemohou ve svých dolech těžit více. Doly jsou v provozu 24 hodin denně a nákladní vozidla z nich ihned po vytěžení rozváží kamennou sůl na potřebná místa. Vláda proto v pátek rozhodla, že se kvůli šetření nebudou sypat odstavné pásy na dálnicích.

Uzavřeny jsou nadále tisíce škol, které se obávají, že by mohly být ohroženy zkoušky na středních školách příští týden. Tisíce domácností na jihu Anglie jsou bez proudu.

Nedostatek plynu na topení nehrozí

Británie ve čtvrtek zaznamenala největší spotřebu zemního plynu od 7. ledna 2003. Vláda nicméně ujistila, že zemi nehrozí nedostatek plynu, na kterém jsou závislé dvě třetiny britských domácností.

Zima také narušuje program fotbalové Premier League. Tři zápasy plánované na sobotu (Fulham-Portsmouth, Burnley-Stoke a Sunderland-Bolton) již byly odloženy. Také Liverpool požádal o odklad nedělního souboje s Tottenhamem.

Související