Od pátečního rána platí pro všechny kraje České republiky výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před velkým přídělem nového sněhu. Podle předpovědí by za víkend mělo připadnout až 60 centimetrů sněhu.

V pátek a o víkendu by si měli dát pozor především motoristé. "Očekáváme sněhovou kalamitní situaci. Doporučujeme nevyjíždět, pokud to není nutné," varuje ČHMÚ na svém webu.

Hustě sněží především na jižní Moravě, konkrétně na Břeclavsku. Všechny silnice pokrývá nejméně pěticentimetrová vrstva sněhu. Silničáři vyjeli do terénu s veškerou dostupnou technikou a silnice průběžně ošetřují. Obdobná situace je i na zbytku území, na komunikacích leží buď rozbředlý nebo uježděný sníh.

Železničáři v pohotovosti

Se změnou počasí vzrostl počet nehod, jsou ale pouze lehké. Vlivem větru se na celé jižní Moravě dělají v některých místech na cestách sněhové jazyky. O víkendu teploty na východě republiky mírně stoupnou, smíšené srážky mohou namrzat a vytvořit nebezpečnou ledovku.

Správa železniční dopravní cesty, která se stará o koleje, vyhlásila kvůli sněžení pohotovost. Zatím vlaky jezdí bez větších problémů. 

Ministerstvo dopravy spolu s policií uzavřelo hraniční přechody Rozvadov a Lanžhot pro kamiony, a zabrání jim tak ve vjezdu do republiky. Omezení by mělo platit od 14. hodiny nejméně do 17. hodiny.

Zimní počasí potěší příznivce lyžování, horské areály hlásí již teď na sjezdovkách přes půl metru částečně technického sněhu. Začínají se upravovat i běžecké dráhy.


Co se nyní děje v Česku? Situaci sledujeme v podrobné on-line reportáži níže

Sledovali jsme online

 
8.1.2010 12:01

12:01 Předpověď počasí na pátek

Podle předpovědi bude v pátek zataženo se sněžením, teploty se budou pohybovat nejčastěji kolem minus čtyř stupňů Celsia. Na jihovýchodě území bude odpoledne o několik stupňů tepleji, srážky tak mohou namrzat.  Varování před ledovkou a náledím platí pro Jihomoravský, Zlínský, Olomoucký a Moravskoslezský kraj.

Aktuální předpověď počasí najdete ZDE. 

8.1.2010 12:17

12:17 Výhled počasí na příští týden

Výstrahy ČHMÚ platí do pondělního poledne. Výhled na další týden slibuje, že sněhová pokrývka vydrží. Nejvyšší teploty by se i ve dne neměly dostat přes bod mrazu, nejčastěji se budou pohybovat kolem minus tří stupňů.

8.1.2010 12:32

12:32 Kamiony nevjedou do ČR

Ministerstvo dopravy je spolu s policií připraveno v případě sněhové kalamity zavřít hraniční přechody Rozvadov a Lanžhot pro kamiony, a zabránit jim tak ve vjezdu do republiky, pokud si to vyžádá nepříznivé počasí.

"Dohodl se na tom dnes hlavní operační štáb zimní údržby," uvedl mluvčí ministerstva Karel Hanzelka. 

 

Rozvadov a Lanžhot jsou z hlediska kamionové dopravy nejfrekventovanější přechody. Kamiony je často využívají pro tranzit přes Českou republiku západo-východní směrem. Podle Hanzelky je v případě uzavření hranic pro kamiony na přechodech dostatek parkovacích míst.

Podrobnosti se dočtete ZDE

 

8.1.2010 12:47

12:47 Co je ledovka a co náledí?

Ledovka je zpravidla souvislá průhledná ledová usazenina s hladkým povrchem, která se tvoří při padajících srážkách nebo mrznutím mrholení. Vzniká obvykle při teplotách vzduchu 0 až +3 stupně Celsia. Tvoří se na vodorovných, svislých, i šikmých plochách, ve větvích stromů, na kamenech, chodnících, vozovkách apod.

Na druhé straně při náledí atmosférické srážky nepadají. Náledí vzniká jestliže voda z úplně nebo částečně roztálého sněhu na zemi opět zmrzne nebo zmrzne sníh částečně roztálý při provozu vozidel na silnicích a cestách.

Zdroj: ČHMÚ

8.1.2010 13:01

13:01 Královéhradecký kraj

Na většině území Královéhradeckého kraje začalo v pátek dopoledne sněžit. Nejdříve začal sníh padat v jižní části kraje v okrese Hradec Králové, kde silničáři na úpravu silnic nasadili veškerou techniku. Sníh již od rána zasypává silnice i na Rychnovsku.

"Silnice jsme posolili, ale s pokračujícím sněžením nás bude čekat pluhování," řekl ČTK vedoucí hradeckého střediska silničářů Václav Svoboda. Upozornil, že kvůli větru se na silnicích budou tvořit sněhové jazyky.

V samotném Hradci Králové sníh potíže zatím nezpůsobil. Silnice ve městě jsou většinou mokré, městské technické služby zametají chodníky.

 

8.1.2010 13:04

13:04 Ústecký kraj

V Ústeckém kraji ráno napadlo několik centimetrů sněhu, během dopoledne ale sněžení zesláblo a přeháňky se vyskytují jen místy. Některé silnice jsou sjízdné se zvýšenou opatrností.

Situace je zatím dobrá, silničáři v kraji jsou ale v pohotovosti. Připraveno mají zhruba 100 sypacích vozů. "Nyní sněží jen místy, silnice jsou zatím sjízdné bez jakýchkoliv závad," řekla ČTK náměstkyně ředitele správy a údržby silnic Ústeckého kraje Lenka Holovská.

8.1.2010 13:07

13:07 Dopravní nehody 

Policie od rána eviduje již několik desítek dopravních nehod. U Nové Role na Karlovarsku se srazil nákladní automobil s osobním vozem. Osmatřicetiletá řidička před příletem záchranářského vrtulníku zemřela, její třináctiletá dcera, která utrpěla vážná zranění, byla převezena do karlovarské nemocnice.

Policisté na Bruntálsku nyní řeší hromadnou dopravní nehodu tří osobních a jednoho nákladního vozidla mezi Krnovem a Zátorem. Řidič osobního vozidla nezvládl na vozovce smyk a naboural do nákladního vozu, od něhož byl odmrštěn a narazil do dalšího automobilu, který skončil v příkopě a pak ještě do dalšího vozu. Podle bruntálské policejní mluvčí Pavly Tuškové policisté dopravu nyní řídí kyvadlově. Při nehodě byl jeden člověk lehce zraněn.

8.1.2010 13:11

13:11 Uzavřené hranice pro kamiony 

Ministerstvo dopravy ve spolupráci s policií dnes ve 14:00 uzavře pro kamiony mířící do České republiky hraniční přechody Rozvadov na Tachovsku a Lanžhot na Břeclavsku.

Úřady tak chtějí získat čas a prostor pro bezpečnou údržbu dálnic a odstranění sněhu, sdělil ČTK mluvčí MD Karel Hanzelka. Uzavírka potrvá minimálně do 17:00.

8.1.2010 13:23

13:23 Vysočina

Na Vysočině stále sněží, intenzita srážek však podle silničářů hlavně na jihozápadě kraje slábne. Nárazový vítr se zatím objevuje pouze na Žďársku, kde se kvůli němu tvoří sněhové jazyky. Všechny silnice v regionu jsou sjízdné.

"Preventivní chemické ošetření hlavních tahů, které jsme udělali hned ráno, se zatím projevuje jako účinné. V terénu je stále všechna technika. Spíš čekáme, jak se situace změní odpoledne, kdy je hlášený silnější vítr," řekl Miroslav Olšan z dispečinku krajských silničářů.

8.1.2010 13:25

13:25 Dálnice D1 

Na dálnici D1 a na hlavních tazích leží zbytky rozbředlého sněhu po chemickém ošetření. Na vedlejších silnicích leží zledovatělá vrstva sněhu krytá posypem.

Podle aktuálních informací je kvůli nehodě kamionu na 138. kilometru dálnice D1 ve směru na Brno poblíž Měřína zablokován pravý jízdní pruh. Nehoda se obešla bez zranění.

8.1.2010 13:26

13:26 Předpověď počasí na víkend

V sobotu bude podle předpovědi zataženo se sněžením nebo deštěm se sněhem. Především na Moravě a ve Slezsku by měl déšť namrzat a tvořit se ledovka. Teploty tu vystoupí nad bod mrazu, v Čechách se budou pohybovat nejčastěji v intervalu od minus šest do minus dvou stupňů.

Podobný ráz počasí vydrží i v neděli. V Čechách bude zataženo se sněžením, na Moravě bude z nebe padat déšť se sněhem nebo mrznoucí déšť.  Nejvyšší teploty kolem minus čtyř stupňů Celisa, na jihovýchodě kolem nuly.

 

8.1.2010 13:47

13:47 Dálnice D1 uzavřena

Dálnice D1 mezi Olomoucí a Ostravou je kolem 320. kilometru kvůli několika nehodám na dvě hodiny (cca od 14. do 16. hodiny) uzavřena v obou směrech.

V úseku dálnice na Novojičínsku se staly najednou kvůli sněžení pravděpodobně tři nehody. ČTK o tom informovalo Ředitelství silnic a dálnic a policie.

ŘSD doporučuje řidičům, aby ve směru z Ostravy do Prahy sjeli z dálnice a vyhnuli se uzavírce použitím exitu na 330. km na Fulnek. Ve směru z Prahy do Ostravy mají použijte exit na 311. km na Bělotín. Dále mají pokračovat po silnici číslo 48, najet na dálnici mohou znovu v Hladkých Životicích.

8.1.2010 14:13

14:13 Praha

Pražští silničáři vyrazili do boje se sněhem, od rána v metropoli slabě chumelí. Podle meteorologů bude sníh padat celý den i v sobotu a v metropoli může nasněžit do sobotní půlnoci až 25 centimetrů.

Technická správa komunikací proto vyslala do ulic všechny své sypače a později i přes 1000 metařů, sdělil ČTK mluvčí TSK Tomáš Mrázek. Od rána se v Praze staly desítky nehod, kolony se ale tvoří jen místy.

8.1.2010 14:17

14:17 Sypač srazil chodce

V pražských Kobylisích sypač při couvání lehce zranil chodce, uvedl server lidovky.cz. "Nehoda se stala u vozovny Kobylisy. Malý sypač, který čistí chodníky, při couvání srazil chodce," řekla ČTK mluvčí pražské policie Eva Kropáčová.

Muže ve věku 55 let s poraněnýma nohama odvezla sanitka do nemocnice Na Bulovce, dodala mluvčí záchranné služby Jiřina Ernestová. Policie nehodu vyšetřuje a zatím neví, kdo ji zavinil.

 

 

8.1.2010 14:18

14:30 FOTOGALERIE

Jak vypadá sněhová kalamita na různých koutech Česka? Podívejte se na FOTOGALERII

8.1.2010 14:30

14:51 Kalamitní stav ve Zlíně

Městský operační štáb pro kalamitní situace vyhlásil v pátek odpoledne kvůli velkému přívalu sněhu ve Zlíně kalamitní stav. Úklid a údržba se nyní zaměří na hlavní cesty ve městě.

Cílem je zabezpečit zejména prostupnost hlavních komunikací, přístup pro integrovaný záchranný systém a chod MHD, řekl ČTK náměstek primátorky Miroslav Šenkýř. Magistrát tak reaguje na sněhovou nadílku, která postihla celý Zlínský kraj, i na předpověď, podle níž bude sněžení trvat až do neděle.

8.1.2010 15:20

15:21 V Ostravě se sejde krizový štáb

Sněžení v Moravskoslezském kraji stále více komplikuje dopravu. Všechny silnice jsou podle silničářů ale i nadále sjízdné. Do terénu poslali prakticky veškerou techniku. Kvůli očekávanému přívalu sněhu nicméně povolávají do služby další posily a techniku. V Ostravě se vpodvečer sejde krizový štáb.

Mluvčí magistrátu Andrea Vojkovská uvedla, že krizový štáb, v němž jsou zástupci města, hasičů, městské policie i Ostravských komunikací, bude řešit například odvoz sněhu a další nasazení techniky.

V regionu přibývá dopravních nehod. Kvůli několika srážkám je nyní oboustranně uzavřena dálnice D1 mezi Ostravou a Olomoucí, a to zhruba na 320. kilometru. Hromadnou dopravní nehodu tří osobních a jednoho nákladního vozidla mezi Krnovem a Zátorem dopoledne řešili policisté také na Bruntálsku.

8.1.2010 15:22

15:28 Královehradecký kraj

Jízdu po silnicích v Královéhradeckém kraji motoristům ztěžuje od dnešního rána intenzivní sněžení. Například v Krkonoších zůstává na horských úsecích silnic do pěti centimetrů ujetého sněhu, místy se tvoří sněhové jazyky či závěje, vyplývá z informací silničářů.

Kvůli sněžení a větru je na mnoha místech v kraji snížena dohlednost, na silnicích I. třídy zůstávají zbytky sněhu po pluhování či chemickém ošetření. V nižších polohách leží na cestách rozbředlý sníh. Mluvčí náchodské policie dnes odpoledne ČTK řekla, že policisté v souvislosti s dnešním sněžení do 14:30 hodin neevidovali žádná dopravní omezení a komplikace.

8.1.2010 15:23

15:34 Karlovarský kraj

V Karlovarském kraji od rána sněží, ale jen mírně. Místy sněžení i ustávalo. Díky tomu jsou všechny silnice v regionu stále sjízdné včetně úseků v Krušných horách. Problémy prozatím nejsou ani s tvorbou závějí nebo sněhových jazyků. Není však vyloučeno, že by mohlo hlavně na hřebenech hor začít foukat v noci, řekl ČTK vedoucí zimní údržby krajských silničářů Josef Bulka.

Na nasolených vozovkách se ale v některých úsecích, což platí hlavně pro silnice první třídy, tvoří sněhová břečka, která má místy tendenci namrzat. Na komunikacích druhé a třetí třídy, kde je menší provoz anebo se nesolí, zůstává ležet ujetá vrstva sněhu. "Zatím nám nikde nezůstaly stát kamiony, pár ojedinělých případů jsme operativně vyřešili. Každopádně platí, že jízdě je třeba věnovat velkou pozornost, uvedl Bulka.

8.1.2010 15:33

15:41 Karlovy Vary

"V Karlových Varech mají plnou pohotovost úklidové čety firmy AVE CZ a Správy lázeňských parků. Ani tak ovšem nebude asi v jejich silách udržovat neustále všechny chodníky v ideálním stavu, hlavně ty méně frekventované," uvedl mluvčí magistrátu Jan Kopál.

Silnice v kraji jsou částečně protažené. Na silnicích první třídy leží namrzající břečka. 

8.1.2010 15:41

15:49 Počasí na Moravě

Na Moravě dnes místy napadlo až 15 centimetrů nového sněhu, sněžit bude i nadále na většině území. Husté sněžení komplikuje život v zemi od rána, zatím se na Česko snesla v průměru pěticentimetrová sněhová vrstva. Situaci ztěžoval i silný vítr. Na východě země navíc mohou večer padat mrznoucí srážky, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Do neděle by pak mohlo napadat až 60 centimetrů.

"Místy se začaly tvořit sněhové jazyky. Sněžit bude i nadále, večer se na východě Moravy může sněžení měnit na déšť se sněhem a mrznoucí srážky," uvedl ústav na svém webu.

 

8.1.2010 15:49

15:53 Zákaz kamionů do Rakouska

Kvůli zimnímu počasí zakázalo Rakousko vjezd na své území všem nákladním autům nad 7,5 tuny, které nemají sněhové řetězy.

Důvodem jsou obavy, aby nepojízdné kamiony nebyly překážkou na silnicích a neblokovaly průjezd ostatním autům.

8.1.2010 15:55

16:21 SRHNUTÍ Počasí v Česku

Husté sněžení od rána komplikuje život především na silnicích a na železnici v celé zemi. Dálnici D1 mezi Olomoucí a Ostravou uzavřely nehody. Ve Zlíně kvůli přívalům sněhu vyhlásili kalamitní stav.

Ministerstvo dopravy zakázalo kamionům vjezd do republiky přes hraniční přechody Rozvadov a Břeclav. Od rána se na Česko snesla asi pěticentimetrová sněhová vrstva, na Moravě spadlo až 15 centimetrů sněhu.

Nebezpečí vzniku sněhových jazyků a závějí potrvá do neděle, má napadnout až 60 centimetrů sněhu. Přívaly sněhu zasypou celou střední Evropu.

8.1.2010 16:22

16:29 Pardubický kraj

V Pardubickém kraji od rána hustě sněží. Podobné počasí by mělo trvat až do pondělka. Místy je snížená viditelnost. Na silnicích mají problémy hlavně kamiony, které blokují provoz. Záchranáři ošetřili řadu zranění při nehodách i pádech chodců. Autobusy i vlaky nabírají zpoždění, zjistila ČTK.

"Zažili jsme i horší zimy, kdy autobus nebyl vidět, když zafoukalo. Ale poslední tři roky moc nesněžilo, tak jsme si trošku odvykli. Naštěstí spousta firem ještě nedělá a cestujících je teď méně," řekl ředitel společnosti Veolia Transport Jindřich Poláček.

Vedle silničářů do ulic vyjíždějí i technické služby ve všech městech kraje. Protože celý den sněží téměř bez přestávky, na chodnících je několik centimetrů sněhu. "Celá trasa, kterou má mechanizace projet, nám trvá sedm hodin. Když skončí, musí hned vyjet zase znovu," řekl ČTK ředitel Technických služeb města Svitavy Petr Horký.

8.1.2010 16:28

16:33 Počasí v Evropě

Mnohá místa v Evropě už zasáhlo silné sněžení, které předpovídali meteorologové. Do neděle by mohlo napadnout až několik desítek centimetrů sněhu. Za nadílkou je tlaková níže Daisy, jak se jí začalo říkat v německy mluvících zemích.

Větší potíže však zatím podle zpráv zahraničních médií nezpůsobila. Na některých místech Česka je ale sněhová kalamita.

Podrobnosti se dočtete ZDE - Vytrvalé sněžení zaskočilo část Evropy, Balkán sužují záplavy

 

 

8.1.2010 16:32

16:38 Mrazivá noc v Británii

Velká Británie dnes zažila nejmrazivější noc letošní zimy. Teploty klesly až na minus 21 stupňů Celsia. Sníh a led nadále omezují leteckou dopravu, i dnes postihly mimo jiné letecké spoje s Prahou.

(Více se dozvíte - Sníh paralyzuje život v Británii. Omezil i letecké spojení s Prahou)

Tisíce domácností na jihu Anglie jsou bez proudu. Zavřeny zůstaly tisíce škol. Meteorologové předpovídají další sněžení ve východní Anglii. Počítají s tím, že pro Británii netypické mrazy potrvají ještě nejméně týden.

8.1.2010 16:47 | 17:00 Otevření hraničních přechodů


Hraniční přechody Břeclav a Rozvadov se pro kamiony otevřou v 17:00. Byly zavřeny tři hodiny kvůli sněhu. Policie bude vozy pouštět postupně.

8.1.2010 18:33 | 18:30 Situace v Praze

K večeru sněžení v hlavním městě České republiky zesláblo, podle meteorologů však bude sněžit celou noc i víkend a napadnout může až 25 centimetrů sněhu.

"Předpověď není dobrá, má nadále sněžit. Komunikace jsou sjízdné, ale téměř po celé Praze se zvýšenou opatrností. Pokud bude sněžit i přes noc, měli by řidiči zvážit své cesty autem," oznámil mluvčí Technické správa komunikací Tomáš Mrázek.
8.1.2010 18:35 | 18:45 Sníh komplikuje železniční provoz


Sněhová kalamita komplikuje provoz na železnici. Kvůli sněhu nabírají vlaky zpoždění na několika železničních tratích, zejména v okolí Přerova. Všechny tratě jsou sjízdné. Informovala o tom mluvčí Českých drah Kateřina Šubová.

Se zpožděním až 30 minut musí podle Šubové cestující počítat v úsecích Ostrava - Vítkovice, Brodek u Přerova - Suchdol nad Odrou, Přerov - Říkovice a v úseku Přerov - Nezamyslice.

Kvůli havárii vlaku s automobilem byla uzavřena trať v úseku Dobříš - Malá Hraštice, doplnila mluvčí.

8.1.2010 18:45 | 19:00 Plzeňský kraj

Sněhové jazyky se tvoří v Plzeňském kraji. Jsou například na Stříbrsku a Tachovsku, kde stále sněží a fouká silný vítr. S jazyky neustále bojují také silničáři na severním Plzeňsku. "Máme místy zdvojené i ztrojené nasazení techniky na některé úseky silnic, ale jak je sníh hodně jemný, vítr ho na otevřených úsecích zase rychle nafouká zpátky na silnici, jen co projede sypač," popsal dispečer silničářů z Kralovic Pavel Cígler.
8.1.2010 19:02 | 20:00 Středočeský kraj


Silničáři mají v terénu veškerou techniku. Silnice pluhují a sypou. Na některých chemicky ošetřovaných vozovkách leží rozbředlý sníh. Komunikace třetí třídy pokrývá většinou ujetý sníh s posypem.

Teploty v kraji se pohybují od minus šesti do minus dvou stupňů. Na většině území stále sněží a fouká slabý vítr. Vlivem srážek je snížena také dohlednost.

8.1.2010 19:59 | 20:10 Dopravní informace
Dálnice D1 je na 130. km ve směru na Brno zcela neprůjezdná. Na 119. km je po nehodě kamionu omezený provoz.
8.1.2010 20:43 | 20:45 Dopravni situace


Na brněnské dálnici D1 u Hvězdonic ve směru na Brno se před 20:00 zastavila doprava. Ve stoupání ji zablokovaly předjíždějící kamiony. Vytvořila se asi desetikilometrová kolona, řekl ČTK operační důstojník mirošovického dálničního oddělení.

"Kamiony najely do levých pruhů a dálnici ucpaly. Musíme je odtáhnout a vozovku posypat. Prosíme řidiče o trpělivost," dodal policista. Nedoporučuje ani z dálnice sjet u Mirošovic, protože i tam se tvoří kolony.

Stojí také doprava na strakonické silnici. Ve stoupání u Dubence na Příbramsku ji také zablokovaly kamiony.

8.1.2010 22:12
Kolem desáté večer se pracovníkům údržby podařilo u Hvězdonic uvolnit alespoň jeden jízdní pruh. Ředitelství silnic a dálnic v té souvislosti naléhavě požádalo řidiče kamionů, aby k jízdě po dálnicích používali pouze pravý jízdní pruh.
Související