Najít firmu na ulici pomocí fotoaparátu v mobilu? Proč ne? Vydavatel Zlatých stránek Mediatel přichází jako první tuzemský internetový katalog s možností zobrazování informací o firmách přímo v hledáčku fotoaparátu mobilního telefonu.

Službu založenou na technologii "augmented reality" zatím ale firma nabízí pro telefony vybavené operačním systémem Android a během několika dní ji spustí také pro přístroje iPhone.

"Vývoj aplikace pro další mobilní platformy již probíhá, v roce 2010 je plánováno zahájení minimálně pěti telefonů s přímou podporou této aplikace," říká ředitel strategického rozvoje Mediatelu Luboš Čipera.

Aplikace je postavena na technologii vyvinuté společností Layar, využívá modul GPS a kompas v mobilních telefonech pro určení přesné polohy. Na objektech zaměřených přes hledáček fotoaparátu se na displeji telefonu zobrazí informace ze Zlatých stránek, tedy například název, telefon nebo otevírací doba.

Za používání služby uživatelé mobilů neplatí. Pouze si musí stáhnout bezplatnou aplikaci Layar, která umožňuje zobrazování informací do obrázků. Zároveň s ní lze vyhledávat firmy podle kategorií, jako jsou například restaurace, obchodní centra či zdravotní zařízení.

Mediatel se po několikaleté internetové letargii probudil a snaží se dohnat ztrátu na webu. Loni vytvořil nový katalog Zlatých stránek a firmám nabízí i panoramatické prohlídky jejich provozoven. K tomu uzavřel i smlouvu se Skypem, jehož uživatelé mohou volat zdarma do firem, které ve Zlatých stránkách inzerují.


více informací a video na: www.ihned.cz

Související