Vybudování evropského navigačního systému Galileo zajistí firmy z Itálie, Německa a Francie. Pro výstavbu prvních čtrnácti satelitů Evropská komise vybrala německou firmu OHB System. Vynesení satelitů do vesmíru zajistí francouzská Arianespace a italská firma ThalesAleniaSpace poskytne potřebnou systémovou podporu pro celý systém. EU chtěla navigační systém Galileo, který bude využívat stejného principu jako americký GPS a doplňovat se s ním, spustit v roce 2014. Původně měl fungovat již letos.

"S uzavřením těchto a následujících výběrových řízení vstupujeme do kritické fáze projektu Galileo," uvedl eurokomisař pro dopravu Antonio Tajani. "Nyní se můžeme soustředit na jeho spouštění, a přesvědčit tak obyvatele Evropy, že vznik vlastního evropského systému se skutečně blíží," dodal.

Nejvyšší kontrakt ve výši 566 milionů eur (téměř 15 miliard korun) získal OHB System. Smlouva s francouzskou Arianespace by měla unii přijít celkem na 397 milionů eur (přes deset miliard korun). Italská firma ThalesAleniaSpace dostane za vybudování infrastruktury pro pozemní mise a pro řídicí a kontrolní stanoviště 85 milionů eur.

Do celoevropského projektu by se rádo zapojilo i Česko. To usiluje o to, aby sídlo nového evropského navigačního systému bylo v Praze. Dosud ale rozhodnutí o jeho budoucím umístění nepadlo. Úřad pro dohled nad evropským globálním navigačním družicovým systémem zatím sídlí v Bruselu. Dosud není jasné, zda se nové sídlo centrály rozdělí mezi více zemí, nebo zůstane v jedné. Hlavním soupeřem Česka je Nizozemsko. Zájem mělo i Slovinsko, ale to získalo sídlo regulační energetické agentury. Podle českého ministra dopravy Gustava Slamečky tak šance Prahy vzrostly.



ZPOŽDĚNÍ
Podle eurokomisaře Antonia Tajaniho bude systém spuštěn v roce 2014. foto: reuters