Špičky české justice se znovu sejdou před soudcem Vojtěchem Ceplem, který už jednou rozhodl, že se o nich smí mluvit jako o "mafii."

Spor, v němž na jedné straně stojí stínová ministryně ČSSD Marie Benešová a na druhé nejvyšší žalobkyně Renata Vesecká nebo místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera, projedná Krajský soud v Praze v pondělí 2. února. Vyplývá to z elektronické aplikace InfoSoud.

Benešová o Vesecké a spol. před dvěma lety prohlásila, že se chovají jako mafiáni. Například kvůli zvláštním schůzkám mezi Veseckou a ostravskou šéfkou státních zástupců, jejíž podřízení vyšetřovali korupční kauzu expremiéra Jiřího Čunka.

Později jim Vesecká - těsně před tím, než chtěli Čunka poslat před soud - případ vzala a dala jiným státním zástupcům, kteří předsedu lidovců očistili.

Vesecká kvůli výrokům o mafii Benešovou zažalovala. Soudce Cepl ale začal případ podrobně rozkrývat - a najevo vyšly další podrobnosti ze schůzek. Například údajný výrok místopředsedy Kučery, že kvůli Čunkovi hrozí pád vlády, a tedy musí jít spravedlnost stranou.

Vrchní soud potom Ceplův rozsudek zrušil a nařídil, že kauzu musí projednat jiný soudce. Ústavní soud ale na podzim Ceplovi případ vrátil.

Související