Klasik současné české malby Jiří Načeradský dodatečně oslavuje své loňské sedmdesátiny velkou výstavou v pražském Mánesu.

I když by se více hodila retrospektivní přehlídka bilancující půlstoletí, po které patří k našim nejvýraznějším umělcům, dal Načeradský přednost výstavě obrazů z minulého roku, tedy plátnům dosud neviděným. Výstava začala včera a potrvá do konce ledna.

Hřebíčky a běloba

Velkoformátové, ostře barevné obrazy s groteskně deformovanými postavami zaplnily všechny zdi horního sálu Mánesa. Přibližně padesátka děl je výběrem z eruptivní loňské tvorby.

"Nic mě nezdržuje, nemusím pořád něco shánět, nemusím restaurovat, konečně mám dost prostředků na materiál," odbývá uznalé řeči Načeradský, ale hned se propadá do vzpomínek a energicky rozkládá: "Za komunistů nebyla běloba, ani na Smíchově, ani v Karlíně, ani v Maďarsku. Nebo hřebíčky, všechno se shánělo, plátno bylo jenom umělý."

Svou pobavenou lamentaci zakončí ztišeným hlasem: "Přece jen je trochu na čase pospíchat." I když je obdivuhodně vitální, nechybí mu sebereflexe.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.