Lékaři z Prahy se na konci 70. let chystali operovat někdejšího iráckého prezidenta Saddáma Husajna. Ve čtvrtečním vydání to uvedl týdeník Sedmička, který má k dispozici dokumenty mapující cesty specialistů z Československa za prominentním pacientem do Bagdádu.

Podle listu se irácké vedení v roce 1977 obrátilo na československé úřady s prosbou o pomoc. Druhého muže země trápily silné bolesti z vyhřezlé ploténky a byl částečně ochrnutý. Irák měl tehdy s Husákovým Československem výborné politické i hospodářské vztahy. V té době dodávala Praha Bagdádu zbraně za stovky milionů korun.

Zpráva s razítkem Tajné 

Týdeník píše, že jedním z lékařů byl přednosta neurochirurgie vojenské nemocnice v Praze-Střešovicích Zdeněk Kunc. Ten byl vyhledávanou kapacitou na toto bolestivé onemocnění páteře. Podle jeho zprávy, kterou sepsal po vyšetření Husajna, se "s každou atakou bolesti pacientův stav zhoršuje. Pacient je se svým stavem nespokojen při práci a sportu. Operace je nevyhnutelná."

V květnu 1977 letěl Kunc do Bagdádu podruhé. Doprovázela jej instrumentářka. Zakladatel české neurochirurgie se chystal Husajna operovat, píše Sedmička.

Irácký diktátor Saddám Husajn byl popraven 30. prosince 2006. Tribunál v Bagdádu jej shledal vinným z podílu na masakru šíitů v městečku Dudžail, při kterém obávané Revoluční gardy v červenci 1982 zastřelily 148 lidí.

Husajn se narodil 28. dubna 1937. Iráku vládl železnou rukou od roku 1979 až do americké invaze v březnu 2003, kdy byl chycen a uvězněn. Jeho syny Udaje a Kusaje zabila americká armáda v červenci 2003 v Mosúlu.

Související