Letos platy neporostou, a pokud ano, žádná velká sláva to nebude. Vyplývá to z exkluzivního průzkumu Hospodářských novin mezi padesátkou největších tuzemských firem.

Celá třetina oslovených společností plánuje, že částky na výplatních páskách zaměstnanců neporostou, a to často ani v případech, kdy byl růst slíben kolektivní smlouvou.

Odboráři navíc pod tlakem okolností přistupují na kompromisní nabídky. "Domluvili jsme se s odbory, že v rámci kolektivní smlouvy na letošní rok se mzdy zvyšovat nebudou," říká Anton Mollnár, mluvčí Slovnaftu.

Pozitivní zprávou naopak je, že se nechystá žádné velké propouštění. Přesto, že analytici odhadují, že by se letos měla nezaměstnanost vyšplhat na deset procent. "Uděláme vše pro to, abychom stav zaměstnanců udrželi," říká Iveta Štočková, mluvčí stavební firmy Eurovia.

Měnit se začíná i přístup Čechů k práci. V průzkumu společnosti Grafton víc než polovina respondentů odpověděla, že je ochotna stěhovat se za prací. Krize také přinesla změnu v ochotě pracovat na dobu určitou. Takovou práci by bralo přes 80 % lidí. "I když zhruba 40 procent respondentů přiznává, že je to jen kvůli současné ekonomické situaci," říká šéf české pobočky Grafton Milan Novák.


Platy v roce 2010

Třetina nepřidá

Plná třetina z více než padesátky dotázaných největších českých firem v průzkumu Hospodářských novin přiznává, že letos mzdy nezvýší.

Mírné zvýšení

Patnáct procent podniků slibuje svým zaměstnancům mírné zvýšení mezd většinou o jedno, maximálně až o pět procent. V dalších firmách ještě probíhají jednání o kolektivních smlouvách nebo své plány nezveřejňují.

Související