Začátek roku obvykle provázely ostré boje odborářů a zaměstnavatelů. Firmy většinou nabízely růst platů ve výši pět procent, odborářům se to zdálo málo. Letošní rok je však jiný. Krize totiž donutila dříve často nesmiřitelné soupeře spolupracovat.

"Je tu mnoho firem, které jsou postižené krizí. Tam pro nás bude klíčové hlavně zachování zaměstnanosti," říká Josef Středula, šéf nejsilnějšího odborového svazu OS Kovo, který sdružuje 160 tisíc lidí. "Přiznávám, že jednání s odbory jsou teď mnohem racionálnější," říká Jaroslav Míl, prezident Svazu průmyslu a dopravy.

I tak na zvyšování mezd v letošním roce musí většina lidí zapomenout. Také z průzkumu Hospodářských novin mezi tuzemskými firmami vychází jednoznačné sdělení - letos se platy zvyšovat nebudou a pokud ano, tak jen velmi málo.

Postoj většiny firem vystihuje vyjádření společnosti ČEPRO, kde je průměrný plat 21 511 Kč. "Propouštění zaměstnanců neplánujeme, výši mezd plánujeme zachovat na úrovni roku 2009," říká Lenka Svobodová z marketingu firmy. Zmrazení mezd letos přišlo i v případech, kdy platné kolektivní smlouvy z předchozích let slibovaly nárůst.

Slíbený růst nebude

"Nárůst mezd v roce 2010 bude nulový. Podle původního znění kolektivní smlouvy sice mělo dojít k nárůstu tarifních mezd minimálně o 4,1 procenta, vyjednávací týmy ale zvážily dopady hospodářské recese a výzvy, které má ČEZ před sebou při plnění akcionáři očekávaných výsledků," potvrzuje Eva Nováková, mluvčí podniku, který v Česku i zahraničí zaměstnává přes 27 tisíc lidí.

A vyšších částek na výplatních páskách se někteří lidé nedočkají ani v příštím roce. " Dohoda s odbory zatím předběžně počítá se zmrazením mezd na současné úrovni do konce roku 2011," uvádí Ladislav Šticha, mluvčí České televize.

Jsou však i výjimky. Například Isolit Bravo doufá, že se mu mzdy podaří zvýšit do pěti procent. "Růst mezd je u nás spojen s růstem provozního zisku. Letos předpokládáme hospodářský výsledek, který povede ke čtyřprocentnímu růstu," říká šéf firmy Dalibor Dědek.

Z podniků přesto začínají přicházet první pozitivní zprávy. Většina z oslovených firem totiž už propouštění nechystá. "Od začátku krize jsme propustili asi sto zaměstnanců což je čtvrtina původního počtu. V posledním čtvrtletí jsme ale přijali 18 lidí a nyní přijímáme dalších deset lidí," sdělil například Lumír Al-Dabagh z firmy Beneš a Lát, která zaměstnává 237 lidí. Propouštět nechtějí ani oslovené banky, obchodníci či technologické firmy.

Přesto analytici varují, že míra nezaměstnanosti, která je nyní 8,6 procenta, může brzy vyskočit i na 10 procent. Propouštění se například nevyhne developerům. "Z důvodu zvyšování produktivity a v reakci na ekonomickou krizi propustí Skanska v letech 2009 až 2010 asi 1200 zaměstnanců z celkových 6800," říká Dana Hrdinová, mluvčí Skansky.

Požadavky lidí se mění

Firmy, které se však rozhodnou nabírat, budou mít mnohem jednodušší pozici než v minulých letech, kdy museli nové zaměstnance přeplácet. Podle posledního průzkumu personální společnosti Grafton je 40 procent uchazečů o práci kvůli současné ekonomické situaci ochotno akceptovat pracovní smlouvu na dobu určitou a 54 % lidí by se za prací i přestěhovalo. Za nejdůležitější navíc už lidé nepovažují finanční ohodnocení, ale náplň práce.


Zuzana Luňáková
S přispěním Jana Beránka


508,9 tisíce lidí bylo v listopadu bez práce. Situaci komplikuje i úbytek volných pracovních míst, kterých je jen 32 900.

22 896 korun činila loni průměrná mzda. Letos firmy plánují mzdy spíš zmrazit a vyčkávat na lepší období.

53,8 procenta lidí by se klidně stěhovalo kvůli nové práci. Mobilita pracovní síly byla přitom podle odborníků jednou z bolestí českého pracovního trhu.

10 procentní hranice nezaměstnanosti by měla podle odhadů analytiků letos padnout. Největší propouštění by ale mělo přijít na začátku roku. Pak se má situace uklidnit.

4 procenta platu navíc dostanou zaměstnanci jablonecké firmy Jablotron. Podle šéfa Dalibora Dědka se totiž společnosti daří, a tak rozděluje zisky i mezi své lidi.