Loňský rok si obchodníci s ropou opravdu užili. Ceny černého zlata na světových trzích vzrostly oproti konci roku 2008 o 80 procent, což je největší nárůst za posledních deset let. V letošním roce by přitom tato komodita měla podle odborníků dále zdražovat.

Cena ropy také rostla hned na začátku nového roku. Včera americká lehká ropa podražila na dvouměsíční maximum v hodnotě 81,7 dolaru za barel, jen několik centů od svého loňského rekordu. Zdražení podpořilo zejména chladné počasí ve Spojených státech.

Ještě na začátku roku 2009 se přitom barel ropy obchodoval za 46,3 dolaru, v říjnu se ale dokázal vyšplhat až na 82 dolarů. "Nahoru hnal ropu slabý dolar a nízké úrokové sazby ve světě," vysvětluje analytik společnosti Colosseum Štěpán Pírko.

Omezení těžby OPEC

Podle Pírka sehrálo roli i omezení těžby Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Dvanáctičlenný ropný kartel se v roce 2008 ve snaze podpořit ceny dohodl na snížení těžby ropy celkem o 4,2 milionu barelů denně, což odpovídá zhruba pěti procentům celosvětové spotřeby. Loni OPEC s těžebními limity nehýbal, ale o to důrazněji hlídal své členy v dodržování dohodnutých kvót. Ty byly přesto překračovány.

OPEC nakonec dosáhl svého. Díky předchozímu snížení kvót, ekonomickému oživení a následnému růstu poptávky cena ropy na trzích rostla. Podle odhadů agentury Bloomberg OPEC v prosinci díky vyšší ceně dokonce zvýšil objem těžby. Denně se tak vytěžilo odhadem téměř 29 milionů barelů ropy, vůbec nejvíce za celý loňský rok.

Členským zemím kartelu vyhovuje cena mezi 70 a 80 dolary za barel ropy. Vyjdou-li předpovědi odborníků, bude OPEC spokojen i v letošním roce. "Poptávka pravděpodobně díky lepším ekonomickým vyhlídkám dál poroste. V průměru by ropa měla letos stát okolo 75 dolarů za barel," předpověděl včera Fadel Gheit, analytik společnosti Oppenheimer & Co. Průměrná cena ropy za rok 2009 je přitom o celou pětinu nižší.

Banka Goldman Sachs je s odhady cenového vývoje černého zlata ještě optimističtější - průměrně by podle ní měl barel ropy letos stát 90 dolarů a v roce 2011 dokonce 110 dolarů. Zdražení komodity by měla mít na svědomí zejména vyšší poptávka z rozvíjejících se trhů.

Analytici bank: Poptávka po ropě poroste

S růstem poptávky nepočítají jen analytici bank. Svoji prognózu světové spotřeby ropy upravila také Mezinárodní agentura pro energii (IEA). V roce 2010 by měl svět průměrně "spolykat" 86,3 milionu barelů ropy denně, tedy o 1,5 milionu barelů více než loni. Spotřeba největšího odběratele ropy, Spojených států, by se měla letos zvýšit o 1,4 procenta. Poptávka Číny a Indie by však podle agentury Reuters měla vzrůst dokonce o pět procent.

"Letos očekáváme růst poptávky po ropě i její ceny. Počítat ale s růstem na nové historické rekordy by bylo velmi optimistické," vylučuje Pírko možnost, že by se opakoval scénář z července 2008, kdy se cena ropy vyšplhala až na 147 dolarů za barel.

Přesto čeká letos trh s ropou zajímavý rok. "Očekáváme, že rok 2010 bude rokem přechodu. Loňský rok provázely problémy s poptávkou, v roce 2011 by naopak mělo dojít k problémům s dodávkami a důležitější roli bude mít i geopolitický vývoj," stojí v poslední zprávě společnosti Barclays Capital.

Trhy budou pečlivě sledovat zejména vývoj v Rusku a případné problémy s tranzitem ropy do sousedních zemí nebo situaci v Íránu, druhém největším dodavateli ropy z kartelu OPEC.


V roce 2010 očekáváme růst poptávky po ropě i její ceny. Počítat ale s růstem na nové historické rekordy by bylo velmi optimistické.
Štěpán Pírko, analytik společnosti Colosseum


Odhady průměrné ceny ropy v roce 2010

Deutsche Bank

65 USD/barel

Oppenheimer

75 USD/barel

Goldman Sachs

90 USD/barel

Průměrná cena ropy v roce 2009

61,9 USD/barel