Investoři, kteří počátkem roku nepodlehli panice a neodešli z tuzemských podílových fondů, udělali dobře. Po propadu z počátku roku totiž začal od března majetek spravovaný většinou fondů růst. Klienti, kteří jim zůstali věrní, tak vesměs vydělali.

"Finanční trhy prožily úspěšný rok. Téměř všechny třídy finančních aktiv zaznamenaly nárůst hodnoty," řekl analytik Broker Consulting Jan Šimek. Největší výnosy hlásí fondy, jež drží rizikovější cenné papíry.

Loňský rok začal pro akciové trhy špatně, kvůli obavám z krize ceny akcií prudce padaly, což řadu klientů odradilo.

Především fondy peněžního trhu čelily velkému odlivu podílníků. Řada z nich držela akcie krachujících bank, musela část majetku odepsat a konzervativní investoři na to houfně prodávali jejich podílové listy. Peníze však často přesouvali do bankovních spořicích účtů, což se nakonec ukázalo jako chyba.

Zatímco fondy peněžního trhu ztráty umazaly a za celý rok nakonec vydělaly v průměru přes čtyři procenta, čisté výnosy bankovních spořicích účtů se pohybovaly jen těsně nad dvěma procenty.

Dluhopisové fondy vykázaly v průměru nárůst o téměř 14 procent. Akciové fondy hlásí průměrný výnos 38,9 procenta, přičemž nejúspěšnější z nich, fond ISČS Sporotrend, specializovaný na rizikové trhy střední a východní Evropy, rostl o víc než 150 procent.

Jediná kategorie, na niž loňská krize plně dolehla, jsou nemovitostní fondy, postižené dodatečným přeceňováním realitních portfolií. "Výsledné zhodnocení za rok 2009 je minus 13,7 procenta," říká analytik společnosti Partners Aleš Tůma.

Podle předsedy Asociace pro kapitálový trh Josefa Beneše stoupla hodnota majetku, který mají Češi uložený v podílových fondech, do konce roku 2009 na přibližně 232 miliard korun.