Čtyři osoby, tři muže a jednu ženu, zastřelil ve čtvrtek dopoledne ozbrojený muž v nákupním středisku ve městě Espoo u finské metropole Helsinky. Poté navíc vyšetřovatelé nalezli tělo jeho bývalé přítelkyně, podle některých agentur manželky, v nedalekém bytě. Útočníka objevila policie po několika hodinách mrtvého, podle finské televize YLE se zastřelil.

"Potvrdilo se, že šestou obětí je podezřelý (ze střelby). Byl nalezen ve svém bytě," řekl na tiskové konferenci šéfinspektor Jukka Kaski. Zabil čtyři zákazníky obchodního centra, dodal podle Reuters.

Střelce brzy policie identifikovala jako třiačtyřicetiletého Ibrahima Shkupolliho z Kosova, který měl v minulosti problémy se zákonem. Ve Finsku žil několik let. Bývalou přítelkyni, se kterou mu soud zakázal se stýkat, podle AP zabil před odchodem z jejího bytu do obchodního domu.

Proč začal střílet, není prozatím jasné. K útoku podle policie použil zbraň ráže devět milimetrů.

Na místo incidentu dorazila řada vozů policie a záchranky. Okolní nemocnice vyhlásily pohotovost. Zatím ale média a úřady o žádných zraněných neinformovaly. Policie oblast po útoku uzavřela a evakuovala.

Muž, který začal střílel v obchodě s potravinami Prisma, si vybíral cíle náhodně, uvedla televize s odvoláním na svědky. Ti vypověděli, že jeden zaměstnanec obchodního střediska Sello zůstal ležet na zemi v horním patře centra. Neznámý muž se poté údajně vydal směrem k dalšímu obchodu s potravinami Citymarket.

"Slyšel jsem křik z venkovních dveří Citymarketu a (centra) Sello, aby všichni utekli. Zaměstnanci a zákazníci nevěděli, co se děje. Brzy dorazili policisté s vážným výrazem ve tváři. Křičeli, aby všichni místo opustili," řekl televizi očitý svědek Kari Harjula.

Střelba podle televize začala asi v 10:20 místního času (9:20 SEČ).Espoo spolu s městy Vantaa, kde je mezinárodní letiště, a Kauniainen jsou součástí helsinské metropolitní oblasti. Nákupní středisko Sello o sobě prohlašuje, že se 170 obchody patří k největším v severské oblasti. Provoz zahájilo v roce 2005.

Útoky ve školách

V posledních dvou letech zaznamenala země dva střelecké útoky na finských školách, při kterých přišlo o život 20 osob, většinou studentů. První tragédie se udála na podzim 2007 na gymnáziu v jihofinské Jokele, druhá loni v září na střední škole v Kauhajoki na západě země. K první střelbě na finské škole došlo v Raumě na jihozápadě země v roce 1989, kdy čtrnáctiletý chlapec zřejmě kvůli šikaně zastřelil dva spolužáky.

V roce 2002 odpálil tehdy devatenáctiletý student doma vyrobenou bombu v nákupním centru ve městě Vantaa u Helsinek a zabil sebe a šest dalších osob.

Finsko patří po USA, Jemenu a Švýcarsku k zemím s největším počtem zbraní na obyvatele. Přitom kriminalita je zde jedna z nejnižších na světě. Lov Finové považují za národní sport. V zemi s 5,3 milionem obyvatel je 1,6 milionu střelných zbraní v osobním vlastnictví, poznamenala AP.

Politici, sociální pracovníci i církevní představitelé v důsledku posledních tragických událostí požadují zpřísnění zákona o držení zbraní, větší ostražitost k internetovým stránkám a zlepšení sociálních vazeb v této severské zemi. Finsko je podle AP nechvalně známo vysokým počtem sebevražd, nadměrnou konzumací alkoholu a domácím násilím.

Související