"Jsem pobouřen a zklamán, že naše naléhavé žádosti o milost nebyly vyslyšeny." To v úterý prohlásil britský ministr Gordon Brown poté, co čínské úřady popravily britského občana Akmala Shaikha usvědčeného z obchodu s drogami. Brown i Akmalovi nejbližší a sympatizanti žádali pro Brita milost kvůli jeho špatnému duševnímu zdraví. 

Britské vedení a Shaikhovi bratranci se v pondělí ještě naposledy pokusili popravě zabránit. Soohail Shaikh a Nasir Shaikh navštívili odsouzeného ve vězení a ten se údajně až od nich dozvěděl, že má být tak brzy popraven.

Mnohé iniciativy se pokoušely rozhodnutí čínských úřadů zvrátit. Na podporu Akmala se v pondělí mimo jiné sešlo několik lidí v Londýně na britské ambasádě, tiché protesty probíhaly i jinde. Nezisková organizace Reprieve, která celou dobu pomáhala rodině v komunikaci s čínskými úřady, ještě stihla publikovat video s poslední žádostí o milost pro odsouzeného.

V pondělí tak mnozí doufali, že Čína nakonec ustoupí - Peking ale v úterý vynesl jasný rozsudek.

Čínská justice postupovala v tomto případu v přísném souladu se zákonem, skutečnosti uvedené britskou stranou nestačily k tomu, aby bylo možné prokázat, že Akmal Shaikh trpí duševní poruchou, uvedl čínský nejvyšší soud.

 

Akmal Shaikh se dne 29.12. 2009 stal po 50 letech prvním Evropanem, kterého v asijské zemi odsoudili na smrt.

 

V úterý ráno oběhla světovými médii informace, že třiapadesátiletý Brit a otec tří dětí dostal smrtící injekci. Rodina podle CNN zatím neví, jak bude naloženo s ostatky popraveného.

 

Zatímco Británie vyjádřila zděšení nad vykonanou popravou, Čína případ obrátila proti Londýnu, když oznámila, že je hluboce nespokojena s britskými obviněními a doufá v jejich vyjasnění, jinak oběma zemím hrozí vážné narušení vztahů.