Kolsva, Betsele, Hällforsen, Lossen. To jsou názvy švédských měst, u nichž se rozkládají vodní přehrady. A na zvýšení jejich bezpečnosti se v tomto roce podílela tuzemská společnost Hydroprojekt. Že to byla právě ona, má dva důvody. Je největší konzultační a inženýrskou firmou v oboru vodního hospodářství v České republice, která posbírala zkušenosti a reference ve dvou desítkách zemí, například v Iráku, Albánii, Gruzii či na Kubě, a jako jedna z mála tuzemských firem se podílí na budování infrastruktury pro olympijské hry v Soči v roce 2014. Druhým důvodem je skutečnost, že patří do švédské skupiny SWECO. S touto multidisciplinární konzultační skupinou, jež vyvíjí aktivity od architektury a dopravních staveb až po klasický projektový management, spolupracuje Hydroprojekt od roku 2007.

"V rámci celé skupiny SWECO probíhá intenzivní spolupráce jak v Evropě, tak i jinde, celkově ve více než sto zemích. A Hydroprojekt patří k největším firmám v rámci skupiny v oblasti vodního hospodářství. Vzhledem k poměrně vysokým nákladům na práci ve Skandinávii jsme dokázali nabídnout při stejné kvalitě práce nižší finanční sazby, perfektní znalost problematiky a angličtiny. Máme kvalitní experty, zkušenosti i v zemích, kde SWECO nepůsobí, a navíc znalost regionu střední a východní Evropy," vysvětluje úspěch Milan Moravec, obchodní ředitel společnosti Hydroprojekt.

SWECO zase disponuje silnými fondy na podporu exportu, dokonalou znalostí projektů financovaných z multilaterálních zdrojů, dlouholetou tradicí a vysokou kvalitou práce, což je jejich skandinávské "brand name".

Vzhledem k tomu, že ve Švédsku se dnes snaží o zvyšování bezpečnosti přehrad a účinnosti vodních elektráren, a díky know-how Hydroprojektu vznikla v rámci skupiny SWECO dohoda, že se tato tuzemská firma bude podílet na několika uvedených projektech. "Vybrali jsme mladšího odborníka, který odjel do Stockholmu tyto aktivity za Hydroprojekt řídit přímo na místě. Cílem jeho práce bylo přispět k řešení problematiky odlišnými metodami a pomoci zlepšit již zaběhnuté postupy. Navíc tento expert působil jako styčný důstojník pro koordinační aktivity se Švédskem," vysvětluje Milan Moravec. Přirozeně, že jak on, tak další manažeři Hydroprojektu postupně zjišťovali švédská specifika a rozdíly fungování obou trhů. V České republice je často rozhodujícím kritériem u veřejných zakázek cena na úkor kvality. Ve Švédku to není cena, nýbrž odborná kvalita, reference a zkušenosti uchazeče. Švédský zákazník chce vysokou kvalitu a chápe, že nemůže být levná.

Dalším specifikem je cena konzultačních prací. "Ve Švédsku jsou technické obory váženým zaměstnáním a zejména mladí lidé jsou velmi hrdí na možnost pracovat ve velké firmě, která je mezinárodně proslulá. Tomu odpovídají i vysoké sazby za práci a poměrně slušné mzdy," dodává Milan Moravec.

Adresy pro byznys

www.sweden.gov.se - vláda
www.riksdagen.se - parlament
www.finance.ministry.se - ministerstvo financí
www.ud.se - ministerstvo zahraničních věcí
www.jordbruk.regeringen.se - ministerstvo zemědělství
www.miljo.regeringen.se - ministerstvo životního prostředí
www.scb.se - švédský statistický úřad
www.svensktnaringsliv.se - Konfederace švédských podniků a podnikatelů
www.foretagarna.se - Federace soukromých firem
www.jernkontoret.se - Asociace švédských výrobců oceli
www.defind.se - Asociace švédského obranného průmyslu
www.environ.se - Švédská asociace pro ochranu životního prostředí
www.stem.se - Švédská národní energetická rada
www.sjv.se - Švédská zemědělská rada
www.svo.se - Národní lesnická rada
www.lrf.se - Federace švédských farmářů
www.svf.se - Švédská veterinární asociace
www.nutek.se - Švédská národní rada pro průmyslový a technický rozvoj
www.kov.se - Národní rada pro spotřebitele


Švédsko je hodně závislé na hydroenergii.