V Česku se každým rokem odehraje více než stovka bankovních přepadení. Téměř všechny mají jasný scénář - lupič přijde, pokusí se sebrat peníze a uteče. Na braní rukojmích dochází jen velice výjimečně.

Jenže právě včerejší drama, byť mělo šťastný konec, ukazuje, že vůči takovýmto přepadením jsou banky téměř bezmocné. Nehledě na desítky milionů korun, které ročně investují do své bezpečnosti.

Otázka ale je, zda mají vůbec nějakou možnost se bránit.

Itálie, náš vzor?

"Situaci, když do banky přijde nějaký blázen s pistolí, se nedá zabránit," tvrdí Jiří Zábrodský, vedoucí pražského oddělení loupeží, které včerejší případ vyšetřuje. Například pracovníci ochranky jsou vůči ozbrojenci bezmocní. Jejich úkolem hlavně je pozorovat situaci, pamatovat si tvář útočníka, ale ne mu klást odpor.

Také časové zámky na trezorech jsou v tu chvíli k ničemu. Doba, během které je nelze otevřít, je podstatně menší než čtyři hodiny, během kterých byl včera lupič zavřen v bance.

Přesto ale opatření existují. "Například v Itálii lidé do banky vstupují pouze přes bezpečnostní rám. A mohou tam mnohdy přímo jen klienti na speciální vstupní kartu," vyjmenovává Jiří Kameník z Asociace bezpečnostních služeb.

Ale účinnost takových opatření je sporná. Bezpečnostní rám při vstupu například nezabrání, aby lupič vyhrožoval třeba injekční stříkačkou s jedovatou látkou. Navíc je sporné, zda by takovéto opatření české banky vůbec mohly instalovat. "Naše zákony vůbec neupravují, aby soukromé firmy mohly při vchodě někoho šacovat," tvrdí detektiv Pavel Just. A mimochodem, banky ve zmiňované Itálii jsou navzdory všem svým vylepšením přepadávané dvacetkrát více než v Česku.

Policisté si vesměs přístup bank ke své bezpečnosti pochvalují. "Snaží se, seč můžou. Není zde bankovní dům, který by zaostával za ostatníma. Myslím, že v Evropě patříme mezi nadprůměr," tvrdí Jiří Zábrodský z oddělení loupeží pražské kriminálky. Přesto by ještě bylo co vylepšovat. »Například kamery, které jsou v pobočkách, bývají připevněné ke stropu a prostory snímají svrchu. Lupiči pak stačí, aby měl například kšiltovku, a už mu není vidět do tváře,« říkal loni HN jeden z pražských detektivů.

Banky zase vzkazují, že instalovat kamery ve výši očí není vždycky snadné. Musí být totiž v dostatečné výšce, aby je nešlo poškodit, nebo aby nebránily klientům v běžných úkonech. Vstřícnost ke klientům je ale někdy problémem. "Banky balancují na jedné straně mezi bezpečností a na straně druhé mezi tím, jak vyhovět klientům," tvrdí Zábrodský.

Dalším limitujícím faktorem jsou finanční možnosti bank. Ty jsou příčinou, že ne všechny pobočky již mají instalované například digitální kamery s mnohem kvalitnějším záznamem. "Kamerové systémy jsou na takové úrovni, že jsou schopny dodávat detailní záběry pachatelů. Když se podívám pět let zpátky, dnes máme k dispozici o několik tříd lepší zařízení," brání se Petr Barák z České bankovní asociace.

Nejhorší je Praha

Za poslední roky udělaly banky pokrok v tom, že rozšířily například zmiňované časové zámky nebo kouřové bankovky. A u přepážek už zaměstnanci nemají k dispozici takovou hotovost jako dříve. "Většina přepadení končí nezdarem nebo maximálním výdělkem pod padesát tisíc korun," říká Petr Lédl, ředitel bezpečnosti Raiffeisenbank. A hlavně, i policie má co vylepšovat. Například v Praze jí uteče téměř polovina bankovních lupičů. "Nemáme dost lidí," zní odpověď Jiřího Zábrodského z pražské kriminálky.


Vladimír Šnídl
S přispěním Jana Záluského


Praha: každý druhý uniká

54%

V Praze je bankovních přepadení nejvíc a úspěšnost policistů je nejnižší. Úspěšnost pražských policistů při dopadení bankovních lupičů je 54%.


Čtyřhodinové drama

Události v přepadené pobočce Komerční banky minutu po minutě

10.26

Na linku 158 dostává policie hlášení, že maskovaný lupič v roušce z obvazů přepadl pobočku Komerční banky v Praze. Je údajně ozbrojený a drží několik rukojmí.

10.40

Na místo doráží policie a začíná ohrazovat prostranství před bankou a odklánět dopravu. Poté nechává i vyklízet sousední obchody - například prodejnu Albert.

11.20

Po zásahové jednotce pražské policie doráží i elitní protiteroristický Útvar rychlého nasazení včetně ostřelovačů či speciálního vyjednávacího týmu. Ten se usazuje v sousední pobočce pošty a začíná vyjednávat s únoscem.

12.15

Lupič údajně drží jako rukojmí ředitelku pobočky a úřednici, která má na starosti podnikatelské úvěry. Uvádí to Česká televize s odvoláním na pracovníka ochranky banky. Muž ve stejné roušce podle něj poprvé přišel do banky v úterý, kdy se vyptával na podnikatelský úvěr v řádu statisíců korun. Včera se vrátil se zbraní.

12.50

Policie oznamuje, že únosce propustil první rukojmí - ředitelku pobočky. Vyjednávání dál pokračuje.

14.02

URNA zahajuje akci a zneškodňuje pachatele.

14.08

Policisté zásahové jednotky předávají lékařům zjevně otřesenou a právě osvobozenou pracovnici banky.

14.25

Policisté odvážejí pachatele útoku, po chvíli odstraňují i zátarasy, doprava se obnovuje.

17.50

Policie oznamuje, že pachatelem je jednapadesátiletý muž z jižních Čech. Není vyloučeno, že je duševně chorý.



VRTULNÍK A URNA
Přepadení banky v Praze vyvolává policejní manévry. Zapojuje se i elitní zásahové komando
foto: hn - radim beznoska



NOVINÁŘI VE STŘEHU
Situaci sledovaly na tři desítky novinářů a televizních štábů. Z dálky více než sto metrů.
foto: hn - radim beznoska



UZAVŘENÁ ULICE
Policisté uzavřeli nejen prostranství před bankou, ale celou hlavní ulici.
foto: hn - radim beznoska



CHYSTÁ SE OSTŘELOVAČ
Situaci kontrolují i ostřelovači na střechách. Únosce mezitím po dvou hodinách propustil první rukojmí.
foto: reuters



KONEC AKCE
Krátce před půl třetí odvážejí lupiče policisté. Za loupež a braní rukojmí mu hrozí desetileté vězení.
foto: hn - radim beznoska