Mezi závadné stránky podle australského ministra informačních technologií Stephena Conroye patří weby s dětskou pornografií, sexuálním násilím, surovostmi, násilím na ženách nebo weby s detailními návody na páchání trestné činnosti a užívání nelegálních drog.

Kromě toho by filtr obsahoval také volitelné aplikace, například blokaci stránek s hazardními hrami.

Černou listinu webů podle Conroye, citovaného britským zpravodajským serverem BBC, sestaví nezávislý klasifikační orgán a veřejnost prostřednictvím mechanismu veřejných stížností.

Kritici však tvrdí, že filtr může ohrozit demokracii. Mohl by totiž blokovat i stránky s legálním obsahem.

"Historické pokusy zavádět filtry byly účinné do určité míry," řekl BBC analytik Windsor Holden z britské poradenské společnosti Juniper Research.

Navrhovaný zákon zemi řadí mezi 15 západních demokracií, jež mají nebo se chystají zavést webové filtry. Ty ale fungují na principu černých listin stránek a jsou dobrovolné.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru