Investoři na pražské burze ztrácejí před Vánocemi chuť obchodovat. Během prosince se denní objem obchodů přehoupl přes 1,5 miliardy korun jen třikrát. V předchozích měsících se přitom na parketu protočilo v průměru kolem dvou miliard denně.

Hlavní index burzy PX včera poprvé po čtyřech měsíc navíc uzavřel pod hranicí 1100 bodů.

"Na trhu je znát neochota před koncem roku obchodovat," potvrzuje Milan Vaníček ze společnosti Atlantik FT.

Navíc investoři na trzích pociťují vyšší riziko, než před časem. A to se projevuje v posilování dolaru. Podle listu Financial Times investoři nyní přestávají sázet na to, že by americká měna, která od začátku března oslabila vůči euru o 14 procent, dále ztrácela. Důvodem pro posilování dolaru jsou také spekulace, že americká centrální banka Fed zvedne úrokové sazby dříve, než se původně předpokládalo.

Posilování dolaru by tak mohlo znamenat, že se investoři budou z rizikovějších regionů stahovat a začnou se ve velkém zbavovat rovněž i akcií z pražské burzy. Bylo by pro ně nevýhodné držet akcie v měně, která oslabuje.

Podle Marka Hatlapatky ze společnosti Cyrrus ale není na pražské burze dolarových investorů mnoho. "Letos mohli vydělat i na svém vlastním trhu, nemají tak důvod podstupovat další rizika včetně měnového. Posilující dolar by však mohl oddálit jejich rozhodnutí se do našeho regionu vrátit," domnívá se Hatlapatka.

Poklesu akcií ale nahrává také to, že po dobrých zprávách se nyní na investory valí vlna nepříznivých událostí. "Portfolio manažeři kvůli tomu vyprodávají svá portfolia. Stále přetrvává nervozita, kterou odstartovaly problémy v Dubaji," dodává Vaníček.

K tomu se včera přidaly i negativní zprávy ohledně bankovního sektoru z Rakouska. Po zestátnění banky Hypo Group Alpe Adria včera rakouský tisk napsal, že centrální banka pozorněji sleduje také dění v Österreichische Volksbanken. I když banka zprávu později popřela, finanční trhy ve střední Evropě se zachvěly. Rakouská Erste Bank ztratila včera 2,6 procenta na 690,3 koruny.

Analytici Merrill Lynch včera navíc přehodnotili svůj pohled na evropské energetiky včetně ČEZ. Její akcie by měla za rok stát 800 korun, tedy o 5,5 procenta méně. Do své prognózy promítli nižší ceny elektřiny kvůli výraznému převisu nabídky nad poptávkou v Evropě.

Goldman Sachs naopak ve svém prvním hodnocení doporučil kupovat akcie Komeční banky. Během 12 měsíců mají posílit o třetinu.


Kurz dolaru vůči euru
1,451 USD/euro

o kolik dolar oslabil vůči euru od 1. března
-14%

o kolik dolar posílil vůči euru od 1. prosince
+4%

Portfolio manažeři kvůli nepříznivým zprávám z ekonomiky vyprodávají svá portfolia. Stále přetrvává nervozita, kterou odstartovaly problémy v Dubaji.

Související