Putovní rockový festival Sonisphere, který se 19. června poprvé v České republice uskuteční na letišti Hradčany u Mimoně, nabídne vystoupení kapel Metallica, Slayer a Anthrax. Příznivci tvrdé muziky kromě těchto zásadních jmen metalové historie uslyší ještě kapely Mastodon a Heaven & Hell. Předprodej vstupenek za 1690 korun byl zahájen na konci minulého týdne. "Festival se uskuteční na dvou velkých pódiích a jedné talent scéně, na které se představí i výběr toho nejlepšího z českých kapel," uvedla zástupkyně sítě Ticketpro Olga Opatrná.

Metalliku, která loni vyprodala pražský Eden, i další metalové hvězdy na festival u Mimoně přiveze rakouská agentura C.A.R.P. Entertainment, jež pro příští rok na jeden z největších evropských rockových festivalů koupila licenci.

Předchozí ročníky Sonisphere se konaly ve Velké Británii, Švédsku, Nizozemsku, Španělsku, Německu a Finsku. Letos k nim přibude kromě Česka ještě Polsko, Švýcarsko, Turecko, Rumunsko a Bulharsko.

Jako hlavní hvězdu festival prezentuje kalifornské kvarteto Metallica. To je považováno za jednu z nejvýraznějších kapel ovlivňující hudební scénu od osmdesátých let. Skupina obdržela sedmkrát cenu Grammy, zároveň se v USA stala sedmým nejprodávanějším umělcem či hudební skupinou.

Rovněž v Kalifornii a také v roce 1981 jako Metallica vznikla thrash metalová skupina Slayer. Na výsluní tvrdé kytarové scény se dostala o tři roky později s albem Reign in Blood, které bylo časopisem Kerrang označeno za nejtvrdší album všech dob.

Také thrash metaloví Anthrax jsou legendou. Poslední desku We've Come For You All vydali v roce 2003 a jejich fanoušci nyní očekávají slibované album Worship Music, jehož repertoár by podle pořadatelů mohli Anthrax na festivalu Sonisphere předvést.

Mastodon jsou progresivní metalovou kapelou z Atlanty, které je často připisováno, že odstartovala novou vlnu amerického heavy metalu. A Kapelu Heaven & Hell spojuje účinkování v Black Sabbath v různých etapách historie skupiny. Heaven & Hell založilo duo Ronnie James Dio a Vinny Apicce společně s Tony Lommim a Geezerem Butlerem.

Související