Americký prezident Barack Obama vyzval banky, aby zvýšily úvěry pro malé firmy a nebránily jeho plánu reformy finanční regulace. Připomněl jim, že mají vůči státu závazek, protože od něj dostaly ve finanční krizi miliardy dolarů mimořádné pomoci.

Zhruba hodinu a půl trvající schůzku s tuctem šéfů bank jako Citigroup, Bank of America nebo Goldman Sachs označil Obama na následném brífinku za "otevřenou" a řekl, že vláda od bank nyní "očekává určité výsledky".

Obama uvedl, že některé banky již při zlepšování úvěrů pro malé firmy podnikly "malé a pozitivní kroky", musí však podle něj dělat více. Dodal, že se hodlá s bankéři setkávat i v příštích měsících a letech.

Obama bankéře vyzval, aby podpořili legislativní reformu regulace finančního sektoru, kterou minulý týden schválila Sněmovna reprezentantů. Uvedl, že nemá v úmyslu dovolit lobbistům bank, aby reformní plán zhatili.

 Česká ekonomika se podle odhadu společnosti Bank of America Merrill Lynch příští rok vrátí k růstu, a to o 1,1 procenta. Letos by se podle prognózy měla propadnout o 4,3 procenta. Česko by také v nadcházejícím období mělo růst pomaleji než Polsko, kde banka očekává růst HDP o 3,5 procenta v roce 2010 a 3,9 procenta v roce 2011.

Světová ekonomika pak v roce 2010 podle odhadu Bank of America Merril Lynch poroste o 4,4 procenta. Instituce je ve své prognóze mnohem optimističtější než Mezinárodní měnový fond, jenž napřesrok předpokládá, že globální hospodářství poroste o 3,1 procenta.


Banky dostaly za loňské finanční krize, kterou podle politiků samy způsobily, od státu rozsáhlou pomoc v sumě přes 350 miliard dolarů. Velkou část z těchto peněz však už vrátily a podle ministerstva financí USA by měl stát na své pomoci celkově vydělat.


Podle řady ekonomů byl jednou z hlavních příčin krize rostoucí tlak amerických politiků na banky, aby expandovaly hypoteční úvěry a poskytovaly je i rizikovějším skupinám jako chudším vrstvám a menšinám. To výrazně přispělo ke vzniku bubliny na hypotečním trhu, jejíž neodvratný krach byl přímou příčinou nejhlubší poválečné finanční krize.