Část úředníků z bruselských institucí Evropské unie v pondělí několik hodin stávkovala. Cílem protestu bylo dosáhnout navýšení platů o 3,7 procenta. Proti se však staví řada členských zemí EU, jejichž souhlas je ke zvýšení nezbytný. Kritici mimo jiné namítají, že je třeba brát v úvahu, že EU nyní prochází nejhorší ekonomickou krizí ve své historii.

Základní plat euroúředníků bez nejrůznějších příplatků či náhrad se pohybuje přibližně od 2560 do 17.700 eur měsíčně podle zastávané pozice (66 tisíc až 456 tisíc korun).

Proti zvýšení o 3,7 procenta nicméně brojí množství členských zemí EU včetně České republiky a Slovenska. Zástupci odborů dnes ale podotkli, že pokud se státy nerozhodnou zvýšení "odklepnout", obrátí se na evropskou justici. Se zvýšením totiž počítají platné unijní normy.

Na to upozornil i předseda Evropské komise José Manuel Barroso. "Musíme dodržovat zákon. Toto není politická volba, ale zavedení zákonem daného závazku do praxe," komentoval situaci.

V hale paláce Justus Lipsius, v němž Rada EU sídlí, se sešly stovky lidí. Podle některých organizátorů jich bylo až kolem tisícovky.

"Vyzýváme kolegy z dalších institucí (Evropská komise či Evropský parlament), aby se také připojili k našemu hnutí," prohlásil už před stávkou jeden z představitelů nespokojených úředníků Renzo Carpenito.

Navýšení platů o 3,7 procenta, s nímž přišla jakožto výkonný orgán EU Evropská komise, počátkem prosince odmítli zástupci členských zemí EU. Tento postoj zaujali i přes názor právní služby, že je třeba respektovat pravidla, která se zvýšením počítají.

Jeden z předáků úřednických odborů Félix Geradon českým novinářům řekl, že navýšení platů je ukotveno v platných pravidlech. "Pokud to neudělají, poruší právo a půjdeme k soudnímu dvoru," dodal na adresu členských zemí, přičemž nevyloučil ani možné opakování stávky.

Vysvětlil také, že by se mzdy úředníků měly upravovat jednak podle výše inflace v hostitelské Belgii a také podle vývoje kupní síly úředníků v členských zemí. Připomněl, že některé velké státy jako třeba Německo loni platy svým úředníkům navýšily.

Na to se pak v EU reaguje s ročním zpožděním, takže by to mělo platit právě v příštím roce, o nějž se vede spor. Loni podle něj euroúředníkům mzdy narostly o 2,4 procenta, ale inflace v Belgii dosáhla šesti procent, takže prý jim prý ve výsledku citelně klesla jejich kupní síla.

Jeden z českých zaměstnanců Rady EU Marek Mikula novinářům řekl, že stávkující chtějí jen to, aby se dodržely sliby, které jim byly dány.

"Zejména bankéři už se chlubí letos tím, jak se jim budou navyšovat platy a jak budou zase rekordní bonusy, a byli to tito lidé, kteří zavinili tuto krizi. A proč my bychom měli platit za chyby těchto lidí?" reagoval na výtku kritiků namítající, že kvůli současné krizi není na místě žádat navýšení platů. "Všichni si budou muset utahovat opasky a tady tito lidé se budou zase smát," podotkl.