Češi budou moct žádat o víza do Kanady v Praze, odpadne jim tak cesta do Vídně. "S platností od 21. prosince 2009 budou mít čeští žadatelé o návštěvnické vízum kromě stávajících služeb možnost podat svoji žádost, mluvit se zaměstnancem vízového oddělení a vyzvednout si vízum v budově velvyslanectví Kanady v Praze," informovala ambasáda.

Už ve středu o přípravě otevření vízového oddělení v Praze informoval mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura. Oficiálně zprávu potvrdil ve čtvrtek kanadský ministr občanství, přistěhovalectví a multikulturalismu Jason Kenney.

"Kanada vítá opravdové návštěvníky z České republiky. Pracujeme na tom, abychom rozšířili naše vízové služby v Praze tak, aby mohli žadatelé z České republiky získat vízum pro krátkodobý pobyt ve své zemi," uvedl.

Pokles turistů o třetinu

Už ve středu zprávu přivítalo ministerstvo zahraničí. "Potvrdí-li Kanada vůli otevřít na svém velvyslanectví v Praze vízové oddělení, bude to ČR považovat za první pozitivní krok na cestě k úplnému zrušení vízové povinnosti pro občany ČR," uvedl mluvčí ministerstva Milan Řepka. Zřízení vízového oddělení v Praze bylo hlavním krátkodobým cílem ministerstva v této záležitosti.

"Na základě společného úsilí České republiky, Evropské komise a členských států EU ministerstvo věří, že Kanada přistoupí k další krokům, které povedou k odstranění vízového režimu pro občany ČR," uvedl Řepka.

Kanadu loni navštívilo přibližně 30 tisíc českých turistů, zavedení vízové povinnosti letos v červenci způsobilo podle Okamury pokles zájmu přibližně o třetinu. Turisté musí o víza žádat ve Vídni. Pokud cestu plánují dlouho dopředu, mohou také požádat o vízum písemně.

Nárůst žádostí o azyl 

Vízovou povinnost Kanada obnovila v polovině července kvůli tomu, že za oceánem čeští občané především z řad Romů hromadně žádali o azyl. Někteří si stěžovali na diskriminaci, na druhou stranu se objevovaly informace, že využívají benevolentní kanadský azylový systém a jeho dávky. Kanada připouštěla, že systém možná bude potřebovat revizi.

V Praze vyvolalo rozhodnutí Ottawy velké rozladění, česká diplomacie se obrátila na ústředí EU se žádostí o odvetu, protože členské země unie vízovou politiku slaďují. EU už pohrozila Kanadě zavedením víz pro diplomaty, neusnadní-li vydávání víz pro ČR a pokud jasně nestanoví opatření k obnovení bezvízového styku. Brusel uvedl, že Kanadě dává čas do konce roku.

Čeští politici po Kanadě také už několikrát chtěli, aby uzavřela s Prahou smlouvu o bezpečné zemi původu. Ta by udělení azylu českému občanovi v podstatě znemožnila. Podle kanadské diplomacie ale současná legislativa neumožňuje určovat bezpečnou zemi původu, z níž by kanadské úřady mohly odmítnout žádost o azyl. Kanada musí podle ní každou žádost posuzovat jednotlivě a nezáleží na tom, odkud žadatel pochází.