Na seznam chráněných označení Evropské unie se dostanou další dva české výrobky - Jihočeská Niva a Jihočeská Zlatá Niva, informovalo zastoupení České republiky při EU.

Udělení označení však předcházela spousta problémů. Evropská komise obdržela minulý rok proti označení Jihočeské nivy námitku. Podle zdroje blízkého Evropské komisi přišla zřejmě ze Slovenska.

"Slováci totiž mají ve své vlastní legislativě registrovanou ochrannou známku Jihočeská niva. Nejde o žádné logo či něco podobného," reagoval na dotaz serveru iHNed.cz již dříve Jan Březina.

Madeta vznikla kolem roku 1902 v Táboře jako Mlékárenské družstvo táborské. Značka Madeta pak vznikla z počátečních písmen tehdejšího názvu. Dnes má firma osm moderních výrobních závodů: České Budějovice, Český Krumlov, Jindřichův Hradec, Pelhřimov, Planá nad Lužnicí, Prachatice, Řípec, Strakonice.

Vyprodukuje 1,5 milionu litrů mléka denně a půl miliardy litrů ročně, což představuje zhruba pětinu celkové produkce České republiky. Přibližně čtvrtina produkce Madety putuje do zahraničí, například do Libanonu, Spojených arabských emirátů, států Evropské unie, Ruska, Asie, Afriky a Ameriky.

Chráněná označení od roku 1992

Systém chráněných označení vznikl v roce 1992. Jeho cílem je ochrana názvů kvalitních zemědělských a potravinářských výrobků, které si získaly věhlas v EU i ve světě, před konkurencí produktů neprávem se za tyto produkty vydávajících.

Jedná se tedy také o ochranu proti zneužívání věhlasu kvalitních výrobků. Cílem je rovněž ochránit spotřebitele před nežádoucím klamáním a také propagovat systém kvality EU vůči třetím zemím a vytvářet světový standard (v rámci dlouhodobého úsilí o plnou uznatelnost v rámci WTO).

Evropská komise má tři druhy chráněných označení - chráněné zeměpisné označení (PGI) spolu s další známkou - tradiční zaručenou specialitou (TSG) - zajišťuje, že se výrobek částečně nebo zcela vyrábí v určité zeměpisné oblasti. Chráněné označení původu (PDO) se týká potravin vyráběných v určité geografické oblasti za využití uznaného know-how. Toto označení získal například pohořelický kapr či žatecký chmel.

niva_zlata__192x128_.jpgZlatá niva je sýr s plísní uvnitř hmoty, vyráběný z mlékárensky ošetřeného mléka a je určen pro přímou spotřebu i na další zpracování. Hmota sýru je barvy smetanové až krémové v kombinaci s modrozeleným porostem ušlechtilé plísně Penicillium roqueforti. Jemná, drobivě roztíratelná. Ovocně rozinkového aroma, lahodně komplexní slané chuti s pikantním dozníváním. Obsah tuku v sušině: 60 % Složení výrobku: mléko, jedlá sůl, mlékárenská kultura, ušlechtilá plíseň Penicillium roqueforti. Jihočeská niva je podle daňkové té zlaté velmi podobná, jen má 50procentní obsah tuku a využívá se více k vaření.

 

 

                                 Z historie Madety:

  • 1902 založeno MLÉKÁRENSKÉ DRUŽSTVO TÁBORSKÉ
  • 1906 vznik značky MADETA
  • 1913 největší zpracovatel mléka v Čechách
  • 1948 znárodnění MADETY
  • 1960 vznik podniku Jihočeské mlékárny, pod nějž spadá i MADETA
  • 1992 restrukturalizace a koncentrování výroby
  • 2002 změna názvu společnosti na MADETA, a. s.