Ministerstvo financí připravuje novelu zákona o dani z přidané hodnoty (DPH), ve které zvažuje mimo jiné možnost vracet DPH u špatných pohledávek. Norma by měla putovat do parlamentu v březnu nebo dubnu a platit by měla od roku 2011. Na úterní konferenci KPMG k daňovým změnám to uvedla ředitelka odboru legislativy nepřímých daní ministerstva financí Blanka Mattauschová.

Kvůli vracené DPH u špatných pohledávek již vznikla podle Mattauschové společná pracovní skupina MF a Hospodářské komory. Kromě expertů komory a MF jsou v pracovní komisi i zástupci auditorské společnosti PricewaterhouseCoopers.

Například ve Velké Británii firmy získávají zpět DPH automaticky u pohledávek po splatnosti delší než šest měsíců. "Takto široká novela dle nás není pro začátek vhodná, ale uvažujeme o nějakém zapracování," uvedla. Příkladem by podle ní mohlo být třeba Rakousko, kde se DPH vrací u pohledávek v konkurzu. "Začali bychom asi touto minimalistickou variantou a uvidíme, jak se to osvědčí," dodala.

Konkrétně by měl mít podle komory dodavatel v budoucnu nárok na vrácení DPH, pokud mu jeho odběratel nezaplatil za dodané zboží a soud proti němu zahájil insolvenční řízení. "Náš návrh je zamýšlen jako protikrizové opatření. Má pomoci firmám, jejichž cashflow snižují nedobytné pohledávky za podniky v platební neschopnosti," uvedl prezident Hospodářské komory Petr Kužel. Počet úpadků podnikatelských subjektů se letos v lednu až listopadu zvednul v Česku oproti minulému roku zhruba o třetinu.

Drobné osvobození od DPH

Novela by měla také přinést drobné změny při osvobození od DPH, v odpočtu daně a jejím zjednodušení. Nově by mělo být zavedeno povinné doložení minimálních důkazních prostředků pro osvobození od DPH, v případě dovozu zboží do ČR, které je následně určeno k dodání do jiného členského státu EU. "Nyní diskutujeme s celníky, co budou požadovat za doklady a jaký bude praktický postup," uvedla Mattauschová.

V současnosti je v Senátu novela zákona o DPH, která by měla platit od roku 2010. Podle Mattauschové je to jedna z nejvýznamnějších změn daní, která se dotkne celé Evropy. Hlavním cílem novely je převzít do českého zákona ustanovení evropských směrnic týkajících se DPH, a to především při stanovení místa zdanitelného plnění u přeshraničních služeb. Změny budou také u podávání souhrnného hlášení, a to především v oblasti lhůt pro předložení a v tom, že nově budou zahrnovány také některé přeshraniční služby.

Zákon také počítá s tím, že o vrácení daně z přidané hodnoty v jiném členském státu EU bude možné žádat pouze elektronicky prostřednictvím internetového portálu ministerstva financí. Nastavuje také pravidla zamezující daňovým únikům a krácení daně. Stanovuje také lhůty, v kterých budou muset finanční úřady ohledně vrácení daně rozhodnout.

Novela také zavádí pravidlo, kdy se ve vybraných případech bude jako základ pro výpočet DPH používat cena obvyklá. To má zabránit jejímu krácení v neprospěch státu.