Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's včera snížila rating loterijní společnosti Sazka na stupeň B minus, zatímco doposud hodnotila dlouhodobé závazky Sazky známkou B. Rating zůstává v režimu pozorování s negativním výhledem. S&P naposledy Sazce snížila rating před dvěma týdny, a to ze stupně B plus.

Agentura ve stejném rozsahu snížila i rating zajištěných dluhopisů v objemu 215 milionů eur, které jsou splatné v roce 2021. Všechny ratingové známky zároveň zůstávají v režimu pozorování CreditWatch s negativním výhledem. Agentura tedy může k dalšímu ratingu ještě sáhnout, i když za poslední dva týdny už Sazce snížila rating dvakrát. "Druhé snížení ratingových známek během jediného měsíce odráží náš názor na délku a komplexnost vyjednávání, která Sazka vede se svými bankovními věřiteli," uvedl analytik S&P Diego Festa. Čím víc se jednání protahují, tím vyšší je podle něj riziko. Stejně jako před dvěma týdny S&P poukazuje hlavně na to, že Sazka je závislá na bankách, které jí poskytují krátkodobé půjčky. Vztah s bankami a jejich ochota Sazce obnovovat úvěry je proto nezbytná pro zajištění likvidity v Sazce. "Platí to hlavně v souvislosti se splátkou zajištěných dluhopisů za zhruba 400 milionů Kč splatných na konci ledna. Tato částka zahrnuje úroky i jistinu," uvedla agentura.


B-

Standard & Poor's snížila rating dlouhodobých závazků Sazky z B na známku B minus. Poslední snížení přitom proběhlo před dvěma týdny.

Související