Už během Obamovy prezidentské kampaně měla prezidentská ochranka plné ruce práce - kvůli barvě pleti údajně čelil americký prezident častým výhrůžkám, to trvalo ještě několik měsíců po jeho inauguraci. Podle nejnovějších zpráv ale hrozeb ubývá a Obama už není  "ohroženější" než jeho předchůdce George Bush. Alespoň to tvrdí tajné služby kolem nejmocnějšího muže planety.

Jak uvedl deník New York Times, ty ale nebezpečí atentátu na Obamu přesto dál znepokojuje , a sice z toho důvodu, že u řady hrozeb v minulosti hrála velkou roli právě rasa prezidenta. 

Obama a desítky dalších černochů

Tzv. Secret Service zveřejnila několik konkrétních případů, v nichž údajně šlo Obamovi o život. Ještě v době, kdy nynější prezident usiloval o místo v Bílém domě, chtěla například skupina skinheadů z Arkansasu zavraždit jeho a dalších 88 černochů.

Další výhrůžky následovaly po Obamově nástupu do úřadu. Jedním z nich byl i plán dvacetiletého svobodníka námořní pěchoty Kodyho Brittinghama nazvaný Operace Vlastenec.

Voják v kasárnách Camp Lejeune ukryl dopis, kde vyjádřil odhodlání chránit zemi před jejími zahraničními i domácími nepřáteli. Za domácí nebezpečí přitom považoval právě Obamu. Brittingham byl zatčen, v srpnu přiznal vinu a nyní čeká na trest.

Prezident dává podněty k výhružkám

Ačkoliv podle tajných služeb nehrozí Obamovi nebezpeční v takové míře, stále se nabízí řada důvodů, proč by mohl prezidenta někdo "pronásledovat". Jsou to mimo jiné ekonomické problémy USA nebo Obamova zdravotní reforma.

 Ta rozpoutala mezi americkou veřejností mnoho vášní a dohad a během několika shromáždění se vyskytlo i několik případů, kdy do blízkosti míst prezidentových setkání s veřejností přišli na demonstraci ozbrojení muži.

"Stačí, aby dozrál jen jeden případ, a změní to dynamiku celé země," řekla nedávno ministryně vnitřní bezpečnosti USA Janet Napolitanová. Podle ní proto musí být výkon ochranky bezchybný.

Napolitanová každý měsíc provádí se šéfem prezidentových poradců Rahmem Emanuelem revizi aktuálních případů. "A v době, kdy se vláda a Kongres snaží omezit federální utrácení, se Tajné služby často ptají, zda by ještě něco nepotřebovala," podotkl list The New York Times.

Pověst o profesionalitě ochranky v nedávné době narušil případ manželského páru, který pronikl do Bílého domu na slavnostní večeři u příležitosti návštěvy indického premiéra Manmóhana Singha.

Tajná služba poté uvedla, že zpřísní svá bezpečnostní opatření i důkladnost kontrol v sídle amerického prezidenta.