Bonusy

10 milionů

Až deset milionů dolarů si na bonusech odnesou někteří bankéři.

Bonusy pro bankéře budou za letošní rok o 35 procent vyšší než loni, předpovídají odborníci. Odměny by měly růst i přesto, že banky letos vydělaly méně.

Nepoměr mezi výší bonusů a zisky bank jen přiživilo bouřlivou debatu o tom, zda si bankéři svoje mnohamilionové odměny vůbec zaslouží.

Minulý týden pobouřila britskou veřejnost situace v bance Royal Bank of Scotland, kterou musela převzít vláda. Vedení banky na doporučení svých právníků zvažuje, že odstoupí, pokud vláda neschválí odměny, které banka chtěla vyplácet svým nejlepším bankéřům.

Ostrovní vláda se tak bude muset rozhodnout, zda si proti sobě popudí daňové poplatníky a voliče nebo zda bude riskovat, že banku opustí nejschopnější lidé a pověst i konkurenceschopnost instituce tím značně utrpí.

Bankéři se sice těší na štědré odměny, ale podle údajů sebraných agenturou Reuters jsou výdělky investičních bank za tento rok zatím o 14 procent nižší než loni a dokonce o 43 procent nižší než v roce 2007.

I tak se ale bankéři obchodující s dluhopisy a akciemi mohou těšit na výrazně vyšší bonusy než loni. Obchodní ředitelé prodeje vysoce výnosných aktiv se mohou dočkat odměn až o polovinu vyšších než v roce 2008.

V průměru by tak na odměnách mohli dostat mezi 1,3 a 1,7 milionu dolarů (asi 22 až 29 milionů korun).

ft.jpgVedoucí oddělení obchodů s komoditami pak podle údajů personalistů dostanou mezi čtyřmi a šesti miliony dolarů. Šéf nadnárodní sekce kapitálových a komoditních trhů či divize investičního bankovnictví pak v bonusech průměrně dostane deset milionů dolarů.

Až donedávna se bonusy vyplácely především v hotovosti, tato praxe se ale začíná pomalu měnit. Nátlak americké a britské vlády způsobil, že banky raději vyplácí odměny ve formě akcií. Snaží se tak zmírnit kritiku veřejnosti a bankéře motivovat k dlouhodobě vysokým výkonům. Taková opatření v současnosti zvažuje i vedení investiční banky Goldman Sachs, která se tím chce snažit zbavit nálepky "finančního padoucha".

Některé banky naopak omezují výši vyplácených bonusů a raději svým zaměstnancům zvýší základní plat. Banka Barclays chce 21 tisícům svých zaměstnanců zvýšit plat o celou polovinu. "Banky si nemohou dovolit ztratit lidi, kteří pro ni uzavírají obchody, a musí je proto i zaplatit," tvrdí Michael Karp, spoluzakladatel personální společnosti Options Group.

"Rozdíl oproti loňsku je to, že místo hotovosti dostanou akcie," dodává.

Zatímco ve Velké Británii tamní úřad pro dohled nad finančním trhem jedná s bankami o tom, zda od příštího roku přistoupí na nová pravidla pro vyplácení bonusů, ve Spojených státech zvolili jinou strategii. Americká centrální banka odmítla stanovit maximální výši vyplácených bonusů a snaží se motivovat bankéře snížením rozdílů mezi nízkým platem a vysokými bonusy.

Jakkoli se výše vyplácených bonusů může zdát ohromující, bankéři si domů na odměnách odnesou stále mnohem méně než v období růstu internetové bubliny před rokem 2000. Tehdy například americká investiční banka Donaldson, Lufkin&Jenrette, která nyní patří Credit Suisse, odměňovala své řadové bankéře bonusovými balíčky v hodnotě jednoho milionu dolarů.

POHRŮŽKA

Vedení Royal Bank of Scotland zvažuje, že odstoupí, pokud vláda neschválí odměny, které RBS chtěla vyplatit nejlepším bankéřům.

foto: bloomberg