Ačkoliv daňové zákony neustále zužují prostor, ve kterém jde "kouzlit" s náklady, stále ještě existují legální možnosti, jak daňovou zátěž snížit nebo oddálit do doby, než budou daňové sazby nižší.

I když se přiznání k dani z příjmů dosažených letos podává až v roce příštím, takzvanou daňovou optimalizaci můžete provádět jen do konce letošního roku. Zde je 10 tipů na to, co stihnout ještě letos.

1. Dárky jedině s logem

Pokud budete letos dávat obchodním partnerům a klientům vánoční dárky, rozhodně je opatřete logem své společnosti. Jedině tak můžete do daňového přiznání uplatnit náklady na jejich pořízení. "Nesmíte však přitom zapomenout, že hodnota jednoho daru nesmí přesáhnout částku 500 korun bez daně z přidané hodnoty," upozorňuje Jaroslava Hanková z poradenské firmy Apogeo Tax. Současně se však nesmí jednat o zboží, které podléhá spotřební dani. "Jedinou výjimkou jsou v tomto případě takzvaná tichá vína," dodává Hanková. To jsou všechna klasická révová vína kromě šumivých vín. Pokud láhev tohoto moku nese logo vaší firmy a jeho cena není vyšší než 500 korun bez DPH, je možné uplatnit nárok na odpočet DPH a přitom neodvést spotřební daň při jeho darování.

2. Neuhrazené pohledávky

Dluží vám vaši odběratelé? Pokud ano, pak má vaše účetní možnost vytvořit takzvané opravné položky za peníze, které vám vaši odběratelé dluží, a snížit tak základ daně. Opravná položka je šikovný účetní nástroj, kterým se vyjádří dočasné snížení hodnoty majetku. Opravné položky tak jsou pro firmu dalším nákladem. U pohledávek do 200 tisíc korun, které jsou víc než půl roku po splatnosti, je možné vytvořit si náklad ve formě opravných položek až do 20 procent hodnoty pohledávky.

3. Nezaplacené závazky

Pokud je to opačně a vy někomu dlužíte, zaplaťte své dluhy ještě letos. Stejně nejde dlužit donekonečna, a jestliže byste dlužili víc než tři roky, jste povinni svůj dluh připočíst k základu daně a z něj pak daň státu zaplatit. A to pro vás není výhodné. Projděte tedy své dluhy a ty nejstarší "umažte".

4. Smluvní pokuty

Když porušíte nějakou smlouvu, obvykle zaplatíte pokutu. To je sice nepříjemné, ale alespoň ji můžete dát do nákladů. "Smluvní pokuty jsou sice daňově uznatelným nákladem, ale až v případě jejich zaplacení. Proto doporučujeme jejich úhradu do konce tohoto roku," říká Lenka Mrázková, odborník na firemní daně z PricewaterhouseCoopers ČR.

5. Dary jen na území unie

Ten, kdo poskytne nějaký dar, zaplatí menší daně. Nejvíc je však možné rozdat pět procent vypočítané daňové povinnosti. Na peněžní i věcný dar je nutná darovací smlouva s uvedenou částkou či hodnotou věci. Není to ale tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Dar může být věnován jen na zákonem povolené účely. Těmi jsou například vzdělávání, výzkum, kultura, ochrana životního prostředí nebo humanitární účely. Podmínkou je, že příjemce daru má sídlo nebo trvalé bydliště v některé ze zemí Evropské unie, v Norsku či na Islandu. Ještě do loňska bylo možné z hlediska dopadu do daní podarovat jen příjemce z Česka. Dary mohou dostávat nadace, charty, obce, kraje, politické hnutí a strany, zvířecí útulky nebo invalidní osoby.

6. Příspěvek na pohromu

Od letošního roku si lze nově snížit daňový základ o příspěvek věnovaný na odstranění následků živelní pohromy. Minimální výše takového daru je 2000 korun.

Darovat lze nejen peněžní hotovost ale může to být i hmotný majetek. V takovém případě odpovídá hodnota daru, který je v majetku firmy a pravidelně se odepisuje, jeho zůstatkové daňové ceně. U majetku daňově neodepisovaného odpovídá hodnotě majetku zachyceného v účetnictví.

7. Mimořádné odpisy

Pokud jste si letos pořídili nějaký nový majetek, můžete jej takzvaně odepsat do nákladů rychleji, než tomu bylo dosud. Novela zákona o daních z příjmů zavádí do praxe takzvané mimořádné odpisy hmotného majetku. Ty podstatně zkracují dobu jeho odepisování. "Musí se však jednat o majetek zařazený do první a druhé odpisové skupiny, který nebyl koupený jako již použitý," říká Renata Šlechtová z firmy Pro Accounting. Takových velmi různorodých věcí je celá spousta. Jsou to třeba všechny kancelářské stroje a počítače, ale také jízdní kolo, veškeré nástroje a nářadí, ochranná helma, televizní kamera i rozmetadlo umělých hnojiv. Ty je možné místo tříletého odepisování do nákladů "rozpustit" už během 12 měsíců. A například takové čerpadlo, lano, nůž nebo i auto, tedy věci z druhé odpisové skupiny, pak v nákladech zmizí místo za pět let už za dva roky. V prvním roce je možné odepsat 60 procent pořizovací ceny majetku a zbytek pak v roce druhém. Výše ročního odpisu v roce zakoupení majetku velmi závisí na datu pořízení. U majetku pořízeného na konci roku jsou mimořádné odpisy nižší než odpisy rovnoměrné a zrychlené (viz tabulku).

8. Paušál na dopravu

"Vzhledem k nové možnosti uplatnit paušál za výdaje na dopravu, doporučujeme na konci roku porovnat paušál se skutečně vynaloženými náklady na spotřebované pohonné hmoty a parkovné, a jestliže bude paušální částka větší, uplatnit do nákladů paušál místo vedení knih jízd," říká Jaroslav Sůsa, senior konzultant daňového poradenství TACOMA.

Paušální výdaje na dopravu činí 5000 korun na celý měsíc, maximálně však jen pro tři firemní auta. Jestliže je ale auto během měsíce používáno poplatníkem současně i k soukromým účelů, pak je paušál o tisícovku menší. "A pokud ho poplatník poskytl někomu jinému včetně svých zaměstnanců, pak není nárok na uplatnění jakéhokoliv paušálu vůbec," upřesňuje Renata Šlechtová. Jednoznačně výhodný je tento postup u neplátců DPH.

9. Likvidace starých zásob

Jestliže máte zastaralé nebo vadné zásoby a plánujete jejich likvidaci, udělejte to do konce roku. Veškeré likvidované zboží však řádně zdokumentujte, jinak případná kontrola z finančního úřadu takový náklad neuzná, přepočítá skutečné náklady a doměří vám doplatek daně ze zisku.

10. Dohadné položky

Do nákladů lze na konci roku započíst také ty, které vznikly v roce 2009, ale ještě na ně nemáte daňový doklad. Víte však, že v novém roce určitě přijde. Mohou to být různé, pravidelně se opakující platby, jako je třeba faktura na pronájem kanceláře nebo paušál za servis počítačů. Takovým nákladům se říká dohadné položky, a pokud jsou řádně zdokumentované, lze je do základu pro výpočet daně zahrnout ještě letos.


Ptejte se

chat s expertkou na daně v pondělí ve 13.00 na www.online.ihned.cz