Dva uznávaní vysokoškolští učitelé a vědečtí publicisté z oboru psychologie Jiří Hoskovec a Jiří Štikar se po dvou letech přiznali k plagiátorství. Na webových stránkách nakladatelství pražské Karlovy univerzity Karolinum se omluvili za to, že ve společné knize převzali odborný text od jiného autora a vydávali ho za svůj. Informuje o tom čtvrteční Právo.

Podle listu jde o knihu Bezpečná mobilita ve stáří z roku 2007, která je určena jak pro vysokoškolskou výuku, tak pro odborníky i širokou veřejnost. V ní použili doslovného nebo téměř doslovného znění části publikace Karla Havlíka Psychologie pro řidiče, aniž by autorství bylo řádně uvedeno. Jednalo se o přibližně 130 řádek textu.

"Autoři se Karlu Havlíkovi omlouvají za neoprávněné převzetí části jeho textu, čtenářům za uvedení v omyl," píšou Hoskovec se Štikarem. Omluvu podepsala také Štikarova dcera Jana Šmolíková, která je uvedena jako spoluautorka knihy.
Havlík se omluvy a nápravy domáhal už krátce po uvedení knihy na trh. Nakladatelství se mu ozvalo až poté, když pohrozil soudem. Zároveň dodal, že mu nešlo ani tak o omluvu jako o nápravu a prevenci, aby se plagiátorství autoři napříště vyvarovali.

Vedení univerzitního nakladatelství nebude vůči provinilým autorům vznášet žádné sankce, napsalo čtvrteční Právo.
Související