Evropský trh práce nabízí po delší době překvapivě dobré zprávy. Růst nezaměstnanosti v eurozóně se podle včerejšího oznámení Eurostatu zastavil. V říjnu činila míra nezaměstnanosti 9,8 procenta, tedy stejně jako v září.

Poprvé od začátku krize nerostl v eurozóně počet lidí bez práce. Neznamená to, že by politici mohli začít slavit. Nezaměstnanost je stále na mnohem vyšší úrovni než v loňském roce. Stále je nejvyšší za posledních jedenáct let.

Přesto znějí nová čísla nadějně. Přinejmenším se zastavil sestupný trend. Stojí za tím zejména státní investice.

"Růst nezaměstnanosti v eurozóně je omezen vládní podporou na vytváření míst v několika zemích, především v Německu," řekl agenturám Howard Archer, analytik společnosti IHS Global Insight.

Německo se zvedá

Současně s bruselskými ciframi o vývoji nezaměstnanosti za říjen přišly i údaje německého úřadu práce za listopad. Počet nezaměstnaných se v největší evropské ekonomice podle sezonně očištěných údajů překvapivě snížil o 7000 osob.

"Po roce globální krize si vede pracovní trh překvapivě zdatně," komentoval to šéf spolkového úřadu práce Frank-Jürgen Weise. "Dopady propouštění jsou mnohem menší, než jsme se obávali," dodal.

Míra nezaměstnanosti klesla na 8,1 procenta z říjnových 8,2 procenta. Analytici přitom předpokládali, že počet lidí bez práce za uvedené období vzroste o deset tisíc. Úřad práce mírnil nadšení vysvětlením, že cifry ovlivnily jednorázové faktory, například se částečně změnily statistické metody.

Němečtí statistici přidávají i méně příznivé zprávy. Upozorňují, že klesá využívání zkrácených pracovních úvazků, které podporuje berlínská vláda, která tak chce zbrzdit propouštění zaměstnanců. V současné době je takto zaměstnáno 1,056 milionu Němců.

Ekonomika si ještě nevede tak dobře, aby se Němci odhodlali otevřít peněženky. Stále se obávají, že o místo mohou přijít v příštích měsících. Proto podle průzkumu společnosti GfK ještě stále klesá spotřebitelská důvěra.

Čísla o nezaměstnanosti jsou ale povzbuzením pro pravicovou vládu kancléřky Angely Merkelové, která chce povzbudit ekonomiku daňovými škrty ve prospěch rodin i podnikatelů.

Sarkozy Francii věří

Míra nezaměstnanosti v eurozóně se tedy procentuálně nezměnila. Přesto: v 16 zemích eurozóny přibylo oproti září celkem 134 tisíc lidí bez práce. To ale nebylo tak velké číslo, aby se mohlo promítnout do poměrné míry nezaměstnanosti vyjádřené v procentech.

Pro Česko je nejpodstatnější nadějný vývoj v Německu, klíčovém trhu pro české podniky. O něco horší bilanci mají jiné velké ekonomiky eurozóny.

"Propad nezaměstnanosti v Německu kontrastuje s jejím růstem v Německu, Itálii a Španělsku," připomněla ekonomka Jennifer McKeownová z konzultační firmy Capital Economics.

Ve Francii, druhé největší ekonomice eurozóny, stoupla nezaměstnanost v říjnu oproti předchozímu měsíci jen o desetinu procentního bodu na 10,1 procenta. A prezident Nicolas Sarkozy je optimistou. Je přesvědčen, že Paříž a Berlín jdou - na rozdíl od liberálních anglosaských ekonomik - správnou cestou.

"Chci, aby svět viděl vítězit evropský model, jenž se vyhýbá excesům neregulovaného kapitalismu," prohlásil včera Sarkozy, citovaný agenturou Reuters. Věří, že evropské ekonomiky povzbudí model, který vymezí přísné regulace pro podnikatele a finanční trhy.

Ekonomové ale přepokládají, že přes nadějné náznaky, jako byla poslední čísla o nezaměstnanosti, si Evropa na návrat k prosperitě ještě počká. Přinejmenším celý nadcházející rok. "Příští měsíce ještě očekáváme úbytek pracovních míst," řekl listu Financial Times ekonom Martin van Vliet.


Krize polevuje

9,8 % nezaměstnanost v Eurozóně

Růst počtu lidí bez práce se v eurozóně po dlouhých měsících zastavil. Míra nezaměstnanosti činila v říjnu 9,8 procenta stejně jako v září.

-7000 Němců bez práce

V největší evropské ekonomice nezaměstnanost v listopadu klesla z 8,2 na 8,1 procenta, bez práce je o 7000 Němců méně než před měsícem.

Růst hrubého domácího produktu v Německu zrychlil ve 3. čtvrtletí na 0,7 procenta.

Česko

Čechy může těšit úbytek nezaměstnaných v Německu, které je tradičním trhem pro české podniky.
Česko je v rámci evropské sedmadvacítky na 7. místě s mírou nezaměstnanosti 7,1 procenta.

Nizozemsko

Nejméně lidí bez práce v EU má pružná nizozemská ekonomika. Míra nezaměstnanosti tam dosahuje pouhých 3,7 procenta.


Fronty se krátí

Ze snímku z Berlína je zjevné, že před úřady práce v Německu ubylo oproti začátku roku nezaměstnaných. Pesimismus se vytrácí, pozitivní signály přicházejí i z dalších zemí eurozóny.

foto: Reuters